Anadolu'da su kültü ve Letoon kutsal alanı
Water cult in Anatolia and the sanctuary of Letoon
- Tez No: 593293
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsanoğlu, tarih boyunca bulunduğu coğrafya ve siyasi koşullara bağlı olarak tanrısal bir gücün varlığına inanmış olup; inancı gereğince arınmanın ve yeniden doğuşun simgesi olarak“suyu”görmüş ve suyu kişileştirerek ona bir kimlik kazandırmıştır. Anadolu da“su”ile ilgili olan inançların arkeolojiye çeşitli dönemlerde yansımalarının saptandığı bir coğrafyadır. Bu çalışmada Anadolu'da su kültünün niteliği ve onun varlığını gösteren veriler incelenmekte; ayrıca bu bağlamda Letoon Kutsal Alanı özelinde de konu ele alınmaktadır. Muğla İlinin Seydikemer İlçesi'nin Kumluova Mahallesi'nde bulunan Letoon Kutsal Alanı, Leto-Apollon-Artemis tapınakları, nymphaionu, portikoları, tiyatrosuyla ve Eliyanalardan bu yana dinsel inanışların mimari yapılara yansımalarının izlenebildiği, Likya Bölgesi'nin önemli dinsel merkezidir. Letoon Kutsal Alanı'nda yer alan kaynak suyu etrafında gelişen kutsallık kavramı, tarihi dönem ve uygarlıklar boyunca insanların ihtiyaçlarının karşılanmasının yanısıra“suyun”dinsel ve kamusal alan ve yapılardaki yerini yansıtması bakımından dikkat çekici görülmektedir. Çalışmamızda Letoon Kutsal Alanında“suyun”kazandığı değer ve önem ile bunun nasıl değerlendirildiği, mimariye yansımaları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human beings has believed in the existence of a olympian power depending on the geography and political conditions during the historical periods and according to their belief they have seen“water”as a symbol of purification and rebirth and personified the water and have given an identity Anatolia is a region where the beliefs about water are reflected in archaeology in various periods. In this study, the data showing nature and existence of water cult have been investigated in Anatolia. Besides in this context, the subject of Letoon Sanctuary is discussed. The Letoon Sanctuary is an important religious center of the Lycian region with Leto-Apollon-Artemis temples, nymphaion, porches, theatre and the reflections can be traced since the Elians where is in Kumluova neighborhood of Seydikemer district of Muğla province. Divinesses notion developing around water in Letoon Sanctuary is seen that water reflects its place in religious and public structures and fields, in addition to meeting the needs of people throughout the historical periods and whole civilizations. In our study, the value and importance that water gained in the Letoon Sanctuaryand how it is evaluated and its reflection on architecture have been discussed.