Geometrik zayıf üst-k-listeleri
Geometric weak top-k-lists
  1. Tez No: 593315
  2. Yazar: EMİNE ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, zayıf üst k-rekorlarla yakından ilişkili olan zayıf üst-k-listelerinin olasılık dağılım modeli, kesikli bir dağılım olan geometrik dağılım için elde edilmiştir. Geometrik zayıf üst k-rekorun olasılık fonksiyonu ve geometrik zayıf üst-k-listesinin elemanlarının ortak olasılık fonksiyonu bulunmuştur. Ayrıca, bu listenin elemanlarına dayalı bazı koşullu olasılık fonksiyonları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the probability distribution model of the weak top-k-lists, which is closely related to the weak upper k-records, is obtained based on geometric distribution. The probability function of the geometric weak upper k-record and the joint probability mass function of the elements of the list were found. In addition, some conditional probability functions based on the list are obtained.