Nişasta bazlı polimer kullanılarak arıtma çamurlarının şartlandırılmasının araştırılması
The investigation of treatment plant sludge conditioning with starch-based polymer usage
- Tez No: 593317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezin amacı Özgül Filtre Direnci (ÖFD) ve Kapiler Emme Süresi parametreleri kullanılarak gizli formül katyonik polimer ile nişasta bazlı polimerin çamur şartlandırma işlemindeki performanslarını karşılıklı olarak değerlendirmektir. Bu amaçla, farklı iki tip (katyonik ve anyonik tip) nişasta bazlı polimer ve bir çeşit gizli formül katyonik polimer kullanılmıştır. Deneysel çalışma Denizli'de bulunan kenstsel nitelikli atıksu arıtma tesisinden alınan aktif çamur ve yoğun çamur örnekleri ile yürütülmüştür. Şartlandırma denemeleri, çamur örnekleri farklı dozlarda kullanışan polimerler ile klasik jar testi metodu ile yürütülmüştür. Sonuçlar, her bir uygulama için yoğun çamur örneklerinin aktif çamur örneklerine kıyasla daha fazla su verme kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir. Anyonik yapılı nişasta bazlı polimer şartlandırma işleminde en yüksek filtrelenebilirlik performansını göstermiştir. Yoğun ham çamurun KES değeri 399,4 s iken 5g/ kg Kuru Madde anyonik yapılı nişasta bazlı polimer uygulamasında KES değeri 11,5 s olarak belirlenmiştir. Ancak benzer sonuçlar ÖFD testi uygulamalarında elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis was to compare sludge conditioning performance of secret formula cationic polymer and starch based polymer as determined by mainly specific resistance to filtration (SRF) and capillary suction time (CST) parameters. For this purpose, two different type of starch based polymers (cationic and anionic type) and secret formula cationic polymer were used. The experimental studies were carried out with waste activated sludge and thickened sludge samples taken from a municipal wastewater treatment plant in Denizli, Turkey. In conditioning experiments, sludge samples were conditioned with different dosages of polymer using classical jar test method. The results showed that, thickened sludge higher dewatering capacity than activated sludge in each polymer application. Anionic type of starch based polymer showed the highest filterability performance on conditioning. While the CST value of raw thickened sludge was 399.4 s, the CST was 11.5 s in 5 g / kg dried solids anionic type of starch based polymer application. But similar results were not obtained in SRF test applications.