At kestanesi (Aesculus sp.) kekik (Origanum sp.) ve keratin içerikli emülsiyon üretimi üzerine araştırmalar
Investigation of the emulsion production containing horse chestnut (Aesculus sp.), oregano (Origanum sp.) and keratin
- Tez No: 593322
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ESER BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Deri sanayiinde kıl giderme işlemi sırasında yünler atık bir ürün olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada kıl giderme işleminden sonra atık olarak ortaya çıkan koyun yünü keratin elde etmek amacıyla kullanılmıştır. Denemeler sonucunda elde edilen keratinin aktif madde miktarı, FTIR ile tespit edilmiştir. Keratinin pH, yoğunluk ölçümü ile stabilite çalışmaları yapılmıştır. Araştırmada 7 çeşit emülsiyon hazırlanmıştır. Hazırlanan emülsiyonlarda kontrol 0 grubunda sadece emülsiyon bazı bulunmaktadır. Kontrol 1 grubuna emülsiyon içinde %1 keratin, birinci emülsiyona %1 kekik-%1 keratin, ikinci emülsiyona %1 at kestanesi-%1 keratin, üçüncü emülsiyona %2 kekik-%2 at kestanesi-%1 keratin, dördüncü emülsiyona %2 kekik-%1 keratin, beşinci emülsiyona %2 at kestanesi yağı-%1 keratin ilave edilmiştir. Emülsiyonların organoleptik olarak değerlendirilmesi, stabilite, pH ve viskozite ölçümleri yapılmıştır. Hazırlanan emülsiyonların ve keratinin mikrobiyolojik açıdan toplam aerobik mezofilik bakteri yüküne dökme plaka yöntemi ile bakılmıştır ve hiçbir aerobik mezofilik bakteri içermedikleri tespit edilmiştir. Stabilite çalışmaları sonucunda ikinci emülsiyon (%1 at kestanesi), üçüncü emülsiyon (%2 kekik, %2 at kestanesi), dördüncü emülsiyon (%2 kekik), beşinci emülsiyon (%2 at kestanesi) stabil çıkmamış, faz ayrımı gözlenmiştir. Tüm emülsiyonların pH değerlerinin cilde uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the leather industry, wool appears as a waste material during the unhairing process. In this study, sheep wool which was produced as waste after hair removal was used to obtain keratin. Active ingredient of the keratin obtained from the experiments was determined by FTIR in Argefar laboratory. Stability studies were carried out by measuring the pH, density of keratin. 7 kinds of emulsions were prepared in the research. The emulsions prepared contain only the emulsion base in the control 0 group. 1% keratin, 1% oregano-1.5% horse chestnut, 1% horse chestnut -1% keratin, 2% oregano -2% horse chestnut -1% keratin, 2% oregano -1% keratin, 2% horse chestnut -1% keratin poured to the emulsions respectively. Organoleptic evaluation of emulsions, stability, pH and viscosity measurements were performed. The microbiological total aerobic mesophilic bacterial load of the emulsions and keratin prepared was examined by pour plate method and it was determined that they did not contain any aerobic mesophilic bacteria. As a result of stability studies, second emulsion (1% horse chestnut), third emulsion (2% oregano, 2% horse chestnut), forth emulsion (2% oregano), fifth emulsion (2% horse chestnut) unstable, phase separation was observed. The pH values of all emulsions were found to be compatible with the skin.