İyonik polimer metal kompozit eyleyicilerin sayısal yöntemler kullanılarak analizi
Analysis of ionic polymer metal compositeactuators by using numerical methods
- Tez No: 593336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Polimer bazlı elektroaktif malzemeler, mekanik ve tıbbi alanlarda iyi aktüatör ve sensör özelliklerinden dolayı çok yaygın bir kullanım potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, günümüzde birçok bilimsel araştırmada kullanılan ve araştırılan bir materyal olan IPMC için MATLAB kullanılarak bir program yazılmıştır. Bu model sayesinde, çeşitli parametre değerlerinden gelen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırıldı. Bu çalışmanın bir parçası olarak, bu modelin güvenilirliğini doğrulamak için diğer bilimsel çalışmaların sonuçları kullanılarak bazı karşılaştırmalar yapılmıştır. Programın yazılması sırasında kullanılan model temel olarak üç aşamadan oluşmaktadır: (i) Elektriksel eşdeğer devre ile çekilen akım miktarının ölçülmesi, (ii) elektromekanik transfer fonksiyonu ile elde edilen akım değerlerinin mekanik karşılığının bulunması, (iii) kiriş denklemi ile bu mekanik etkinin hareket miktarının ölçülmesi.
Özet (Çeviri)
Polymer based electroactive materials have a very common usage potential in mechanics and medical because of good actuator and sensor properties. In this study a program been written by using MATLAB for the IPMC, which is a material that is being researched and being used in many scientific studies nowadays. By the help of this model, the results coming from various parameter values been compared between each other. As a part of this study some additional comparisons been made by using the results of the other scientific studies to verify the reliability of this model. The response of the IPMC is modeled in three stages: (i) a nonlinear equivalent electrical circuit to predict the current drawn, (ii) an electromechanical coupling term and (iii) a segmented mechanical beam model which includes an electrically induced torque for the polymer.