Bitkisel yağ bazlı poliakrilamit ve bitkisel yağ bazlı polimetakrilamit kriyojellerinin sentezi ve karakterizasyon.
Bitkisel yağ bazli poliakrilamit ve bitkisel yağ bazli polimetakrilamit kriyojellerinin sentezi ve karakterizasyonu.
- Tez No: 593337
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRTEN ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez projesinde bitkisel yağ bazlı poliakrilamit ve bitkisel yağ bazlı polimetakrilamit kriyojellerinin sentezi ve karakterizasyonu üzerine çalışıldı. Komonomerlerin eldesi için; otookside soya yağı ve otookside keten tohumu yağı dietanol amin ile reaksiyonu sonucunda hidroksile soya yağ ve hidroksile keten tohumu yağ polimerleri elde edildi. Suda çözünebilir yağların hidroksil grupları metakriloil klorür ile reaksiyonundan, metakriloil soya yağı (MSO) ve metakriloil keten tohumu yağı (MLO) komonomerleri elde edildi. Bu MSO ve MLO komonomerlerinin sırayla akrilamit (AAm) ve metakrilamit (MAm) ile serbest radikal kriyopolimerizasyonu sonucunda; poliakrilamit-ko-polimetakriloil soya yağı (PAAm-ko-PMSO), polimetakrilamit-ko-metakriloil soya yağı (PMAm-ko-PMSO), poliakrilamit-ko-polimetakriloil keten tohumu yağı (PAAm-ko-PMLO) ve polimetakrilamit-ko-polimetakriloil keten tohumu yağı (PMAm-ko-PMLO) kriyojelleri sentezlendi. Karşılaştırma amacı ile poliakrilamit (PAAm) ve polimetakrilamit (PMAm) kriyojelleri de sentezlendi. Sentezlenen kriyojeller ve komonomerlerin karakterizasyonu; FT-IR, 1H-NMR ile yapı analizleri, DSC, TGA ile termal analizleri, SEM-EDX ile morfolojik testleri ve spesifik yüzey alan değerleri Branuet Emmet Teller (BET) ile yapıldı. Kriyojellerin suda % şişme oranları 25 oC ve 37 oC'de belirlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis involved characterization and synthesis of plant oil based polyacrylamide and plant oil based polymethacrylamide cryogels. For obtaining comonomers, autoxidized soya oil and autoxidized linseed oil polymeric peroxides were reacted with diethanol amine to hydroxylated soya oil polymers and hydroxylated linseed oil polymers. The hydroxyl groups of the water soluble oils were reacted with methacryloyl chloride to obtain methacryloyl soybean oil (MSO) and methacryloyl linseed oil (MLO). Polyacrylamide-co-polymethacryloyl soybean oil (PAAm-co-PMSO), polymethacrylamide-co-polymethacryloylsoybean oil (PMAm-co-PMSO), polyacrylamide-co-polymethacryloyl linseed oil (PAAm-co-PMLO) and polymethacrylamide-co-polymethacryloyl linseed oil (PMAm-co-PMLO) cryogels were synthesized by radical cryo polymerization of MSO and MLO with acrylamide methacrylate (AAm) and methacrylamide (MAm). For comparison, polyacrylamide (PAAm) and poly (methacrylate) (PAAm) cryogels were also synthesized. The obtained cryogels and comonomers were characterized by molecular structures with 1H NMR, FTIR techniques, thermal properties DSC, TGA techniques, surface morphology with SEM-EDX, specific surface area values with Brunauer-Emmett-Teller (BET) model using multi point analysis. Swelling rate % determinated for 25 oC and 37oC