Yeşil üniversite rehberi ve Ege Üniversitesi Çevre Yönetimi Bilgi Sisteminin oluşturulması
Implementation of green university guideline and Environmental Management Information System at Ege University
  1. Tez No: 593347
  2. Yazar: TULES CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ AZBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tezde yeşil üniversite kavramı, yeşil üniversite modelleri, üniversitelerde çevre yönetim sisteminin uygulanması ve üniversitelerde sürdürülebilirlik performansının ölçüm yöntemleri incelenmiştir. Vaka çalışması olarak Ege Üniversitesi'nin yeşil üniversite performansı ölçülmüştür. GreenMetric tarafından 2018 yılında yapılan değerlendirmede Ege Üniversitesinin 5075 total puanla, 719 üniversite içerisinde 287'inci sırada yer almıştır. Ege Üniversitesi en yüksek başarıyı %63 ile atıklarda ve %56 ile ulaşımda göstermiştir. Üniversitenin en düşük puanları ise su(12%) ve enerji(25) yönetimi konularında almıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, green university concept, green university models, implementation of EMS in universities and measurement of sustainability performance has been studied. As a case study sustainability performance of EGE University was measured. In the evaluation made by GreenMetric in 2018, Ege University ranked 287th among 719 universities with a total score of 5075. Ege University has achieved the highest success in waste with 63% and transportation in 56%. The university's lowest scores were in water (12%) and energy (25%) management.