Electrochemical examination and voltammetric determination of Olanzapine using pencil graphite electrode
Kalem grafit elektrot ile Olanzapin'in elektrokimyasal incelenmesi ve voltammetrik tayini
  1. Tez No: 593361
  2. Yazar: ENGİN ÜLGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İSMET GÖKÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Olanzapin (OLA) kimi akıl hastalıklarının tedavisinde kullanılan tıp ve eczacılık açısından önemli bir moleküldür. Pek çok çalışmaya konu edilen OLA bu tez kapsamında test maddesi olarak seçilmiştir. Kalem Grafit Elektrot (PGE) ile OLA tayinine ilişkin literatürde hiçbir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle OLA'nın voltammetrik davranışının PGE ile incelenmesi ve kare dalga voltammetresi (SWV) kullanılarak duyar, hızlı ve ucuz bir tayin yönteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. PGE'un koşullandırılma biçimi (P-trt A, P-trt B), destek elektrolit türü, pH, tarama hızı, başlangıç ve anodik sınır potansiyeli, bekleme zamanı ve cihaz parametreleri (puls genliği, frekans, potansiyel adımı) optimize edilmiştir. OLA pik akımlarının, optimum koşullarda, derişim ile değişiminin P-trt A için 5.00 ×10-7 – 6.00 ×10-6 M aralığında, P-trt B için 6.25 ×10-8 – 2.00 ×10-6 M aralığında doğrusal olduğu saptanmıştır. P-trt B için OLA'nın belirtme ve saptama alt sınırları sırasıyla 4.71 ×10-8 M ve 1.57 ×10-7 M bulunmuştur. Geliştirilen tayin yöntemi ağızda dağılabilir tablet formundaki Zyprexa Velotab (5 mg OLA / tablet) adlı ilaca başarıyla uygulanmıştır. Uygulama hem standart katma (yöntem 1) hem de kalibrasyon grafiği (yöntem 2) yöntemleri ile yapılmış ve sonuçları tablet içeriği ile kıyaslanmıştır. Ancak ilaç formatı farklı olduğundan tabletlerin analize hazırlanması literatürdeki alışılagelmiş uygulamalardan farklı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Örnek hazırlama aşamasının filtrasyon gerektirmemesi, kullanılan elektrodun performansı ve ucuzluğu, karmaşık elektrod modifikasyonu olmadığı halde yöntemin duyarlığı ve basitliği çalışmanın önemli üstünlükleridir.
Özet (Çeviri)
Olanzapine (OLA) is an important molecule in medicine and pharmacy used in the treatment of some mental disorders. OLA, which has been the subject of many studies, has been selected as a test substance in this thesis. No study has been found in the literature regarding the determination of OLA using PGE. Therefore, it was aimed to investigate the voltammetric behavior of OLA at PGE and to develop a sensitive, rapid and inexpensive determination method using square wave voltammetry (SWV). The manner of conditioning of PGE (P-trt A, P-trt B), type of supporting electrolyte, pH, scan rate, initial and anodic boundary potential, waiting time and device parameters (pulse amplitude, frequency, potential step) were optimized. Under the optimum conditions, the variation of the OLA peak currents was linearly found from 5.00 ×10-7 to 6.00 ×10-6 M concentration range for P-trt A and from 6.25 ×10-8 to 2.00 ×10-6 M concentration range for P-trt B. Limit of detection and limit of quantification olanzapine for P-trt B were calculated as 4.71 ×10-8 M and 1.57 ×10-7 M, respectively. The developed method was successfully applied to Zyprexa Velotab (5 mg OLA / tablet) in the form of an orodispersible tablet. The application was made with both standard addition (method 1) and calibration graph (method 2) methods and the results were compared with the tablet content. However, since the drug format was different, the preparation of the tablets for analysis was carried out in a manner different from conventional practice in the literature. The sample preparation step not requiring filtration, the performance and cheapness of the electrode used, the sensitivity and simplicity of the method even though there is no complex electrode modification are important advantages of the study.