Akdeniz'deki Anthozoa (Cnidaria) çeşitliliği
Diversity of the Mediterranean Anthozoa (Cnidaria)
  1. Tez No: 593362
  2. Yazar: İDİL YELKİ ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERTAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Cnidaria şubesine mensup Anthozoa sınıfı, Hexacorallia, Octocorallia ve Ceriantharia olmak üzere üç altsınıfa ayrılmaktadır. Anthozoonlar Akdeniz'de farklı derinliklerde (0-2500 m) ve habitatlarda (alg, fanerogam, kum-çamur, kayalık, mağara) yaşamlarını sürdürürler. Bu tez kapsamında Akdeniz'in genelinde ve çeşitli havzalarında (Türkiye suları dâhil) dağılım gösteren anthozoon türlerinin güncel durumları derlenmiştir. Akdeniz'de şu ana kadar toplam 194 anthozoon türü kaydedilmiştir. Bu türlerden 126'sı Hexacorallia altsınıfına, 60'ı Octocorallia altsınıfına ve 8'i ise Ceriantharia altsınıfına dahildir. Türkiye sularında ise şu ana kadar 89 anthozoon türü rapor edilmiştir. Bu türlerden 6'sı Karadeniz'de, 74'ü Marmara Denizi'nde, 55'i Ege Denizi'nde ve 35'i ise Levant Denizi'nde dağılım gösterir. Akdeniz'de şu ana kadar 7 yabancı tür (Melithaea erythraea, Sagartiogeton laceratus, Diadumene cincta, D. lineata, Oculina patagonica, Pachycerianthus multiplicatus ve Oulastrae crispata) ve 45 endemik tür rapor edilmiştir. Akdeniz'de IUCN bölgesel Kırmızı Liste'de tehdit altında kategorisinde 17 anthozoon türü; Barselona ve Bern Sözleşmeleri kapsamında koruma altında bulunan toplam 13 anthozoon türü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The classis Anthozoa within the phylum Cnidaria is divided into three subclasses, namely Hexacorallia, Octocorallia and Ceriantharia. Anthozoans inhabit different depths (0-2500 m) and habitats (algae, phanerogams, mud-sand, rock, caves) in the Mediterranean Sea. In this thesis, the actual status of anthozoan species distributed in the Mediterranean and its basins (including Turkey) has been compiled. In the Mediterranean Sea, a total 194 anthozoan species have been recorded up to date. Among the species, 126 species belong to the subclass Hexacorallia, 60 species belong to the subclass Octocorallia, and 8 species belong to the subclass Ceriantharia. Till now, 89 species have been reported from the coasts of Turkey and 6 species are distributed in the Black Sea, 74 species in the Sea of Marmara, 55 species in the Aegean Sea and 35 species in the Levantine Sea. In the Mediterranean Sea, 7 alien (Melithaea erythraea, Sagartiogeton laceratus, Diadumene cincta, D. lineata, Oculina patagonica and Pachycerianthus multiplicatus and Oulastrae crispata) and 45 endemic species have been reported up to date. Among the known species from the Mediterranean 17 anthozoon species are under the threatened category in the IUCN regional Red List; and 13 anthozoan species under the protection within the framework of the Barcelona and Bern Conventions.