The family medicine practice in Turkey from the perspectives of the physicians within the framework of neo-liberalism
Hekimlerin bakış açısından ve neo-liberalizm çerçevesinde Türkiye'de aile hekimliği pratiği
  1. Tez No: 593360
  2. Yazar: ZEYNEP DENİZ ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Health Care Management, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, Türkiye'deki Aile Hekimliği pratiğini neo-liberal sağlık politika dökumanlarıolan Sağlıkta Dönüşüm Programı ve Genel Sağlık Sigortası çerçevesinde incelemektir. Aile Hekimliği Modeli, sağlık sistemi içerisindeki birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunum şekillerinden bir tanesidir. Literatürde konu üzerine yapılmış olan birtakım araştırmalar olmasına karşın, yapılan araştırmaların çoğu hasta memnuniyetini, aile hekimliği pratiğini ölçmenin temel ölçütü olarak kabul etmişlerdir. Bu yüzden, bu tez, Türkiye'deki aile hekimliği pratiğini ölçerken, hem teorik çerçeveden yararlanıp hem de güncel olarak çalışmakta olan aile hekimlerinin görüşlerini referans noktası olarak kabul etmektedir. Bu tezin temel olarak, Türkiye'de aile hekimliği pratiğinin literatürde tavsiye edilen tamamlayıcı uygulamaların eksikliği ve hekimleri rahatsız eden birtakım uygulamalar sebebiyle şu an iyi bir uygulama olmadığını varsaymaktadır. Bu tezin bir diğer amacı ise, eğer aile hekimliği pratiği eğer hekimlerce de iyi bir Pratik olarak görülmüyor ise, pratiğin kötü olmasına sebep olan etmenleri ve uygulamaları aile hekimlerinin internet üzerinden Türkiye'nin her bölgesinden 198 aile hekimine uygulanan anket aracılığı ile elde edilen görüşlerinden de faydalanarak açığa çıkarmaktır. Bu tezin literatüre katkısı, aile hekimliği pratiğinin politika yapıcılar tarafından geliştirilerek daha iyi bir uygulama olarak uygulanmasına katkıda bulunabilecek olması ile paraleldir.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to investigate the Family Medicine Practice in Turkey within the framework of neo-liberal health policies which are Health Transformation Program and General Health Insurance. Family Medicine Model is one of the ways of organizing the primary health care services within a health care system of a country. Even if there are plenty of researches conducted, most of those were took the patientsatisfaction as the reference point to determining the effectiveness of the practice. Due to such a literature gap and the need of research on this subject, this thesis aimed to evaluate the practice of the Family Medicine Scheme in Turkey through benefiting both from the theoretical framework of the subject and the thoughts of the family physicians. One of the other motives of the thesis is to discover the reasons of the failure if the practice of Family Medicine in Turkey failed. Therefore, this thesis intended to point out the non-functioning elements of Family Medicine practice in the case of Turkey through examining the mechanisms of the model in Turkey through benefiting from the theoretical information in the existing literature and the thoughts of the family physicians who are currently working by conducting an online questionnaire on 198 family physicians all around the Turkey. This study contributes to health policy field through discovering the points needed to be improved or the actions may be taken by the policy makers to establish and sustain a better primary health care services policy implementation both in theory and practice.