A study of non-cool core galaxy clusters and the feedback from their central active galactic nuclei
Ağır soğuyan merkezli galaksi kümeleri ve merkezi etkin galaksi çekirdeğin geribildirimi
  1. Tez No: 593368
  2. Yazar: AYŞEGÜL TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. ENİSE NİHAL ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ağır soğuyan merkezli galaksi kümelerinin, en parlak küme galaksi koronaları ve merkezi etkin galaktik çekirdeklerinin araştırılması, en parlak küme galaksilerinin küme evriminde oynadığı rolü ve merkezi soğuma-ısıtma mekanizmalarının aktivasyonunu anlamak için büyük önem taşımaktadır. Bu tezde arşiv XMM-Newton gözlemleriyle, bir grup ağır soğuyan merkezli galaksi kümelerin küme içi ortamlarının X-ışın özellikleri, en parlak küme galaksilerinin yıldızlararası ortamı, ve bunun yanısıra merkezi etkin galaktik çekirdeklerinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, birleşik bir tayfsal ve görüntüleme metodu sunulmuş ve küme grubuna uygulanmıştır. Hızlı soğuyan merkezli galaksi kümelerine göre daha kısa mesafede etkili olan ağır soğuyan merkezli galaksi kümelerinin merkezi etkin galaktik çekirdeklerinin, küme içi ortamının yapısında ve merkezdeki ısıtma mekanizması üzerinde önemli bir rol oynadığı bulunmuştur. Buna ek olarak bahsi geçen koronaların, ev sahibi galaksi kümelerinin yapısından ve birleşme tarihinden bağımsız olarak yapısal bütünlüklerini korudukları bulunmuştur. Aynı zamanda literatürde nadir bulunan yapılar olarak tanımlanan, 40 kpc mesafeye kadar yayılmış bir en parlak küme galaksi kuyruğu keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study of the brightest cluster galaxy (BCG) coronae of non-cool core (NCC) galaxy clusters and their central active galactic nuclei (AGN) is crucial for the under- standing of the BCG's role on galaxy cluster evolution as well as the activation of the cooling and heating mechanism in the central regions of galaxy clusters. In this thesis, the X-ray properties of the intracluster medium (ICM) of a sample of NCC galaxy clusters and their BCG interstellar medium (ISM), along with their central AGN is investigated using archival XMM-Newton observations. For this purpose, a joint spec- troscopic and imaging method is proposed and applied to the sample. It is found that, AGN plays an important role on the ICM structure and the heating of the central regions of the clusters, although at smaller spatial scales compared to that of cool core clusters. In addition, BCG coronae seem to preserve their structural integrity and are isothermal, despite the disturbed morphology and merger history of the cluster. Fur thermore, a chemically rich BCG tail structure is discovered that extends up to 40 kpc even though they are assumed to be rare in galaxy populations.