Topic model based recommendation system to identify operations that are missing in the treatment
Tedavide eksik olan işlemleri belirlemek için konu modeline dayalı öneri sistemi
- Tez No: 593393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNENÇ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Medikal alanda, sağlık personeli tarafından hastalara uygulanan operasyonları kayıt altında tutmak son derece önemli ve yasal bir zorunluluk olmasına rağmen, genellikle operasyon listel-eri eksiktir. Operasyon listelerindeki ihmaller hastalar için beklenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Ek olarak, operasyon listeleri faturalandırma sürecinde kullanıldığından, kabul edilemez operasyon listeleri hem sağlık kurumları hem de hastalar için finansal sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle, bu tez çalışmasının temel amacı, hem insan sağlığını tehdit eden hem de hastalar ve sağlık merkezleri için ekonomik sorunlara neden olan operasyon listelerindeki ihmalleri tahmin edebilen bir uzman tavsiye sistemi geliştirmektir. Bu tez çalışmasında, Latent Dirichlet Allocation yöntemini kullanarak operasyon listelerindeki ihmalleri tahmin etmeye çalışan önceki denenmiş çözümlerden farklı yeni bir model öneriyoruz, önerilen yöntem ICD-10 kodunu yeni gözlemlenen bir değişken olarak kullanıyor. İlk deneyler daha önce bu alanda başarı elde etmiş olan Lojistik Regresyon ve Latent Dirichlet Allocation yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Kesinlik, hatırlama, F1 ölçümü ve Ortalama Karşılıklı Sıra değerleri, değer-lendirme ölçütleri olarak kullanılır ve önerilen modelin, Lojistik Regresyon ve klasik Latent Dirichlet Allocation yöntemiyle sonuçları değerlendirme ölçütlerine göre karşılaştırılır. Üç farklı veri setinde yapılan deney sonuçlarına göre, önerilen yöntemin LDA yönteminden %5, Lojistik Regresyon yönteminden %13 daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the medical field, although it is extremely important and a legal obligation to record the pro-cedures applied to patients by the health personnel, generally the operation lists are incomplete. Omissions in the operation lists can cause unexpected results for patients. In addition, inadmis-sible operation lists on billing operations applied to patients cause financial problems for both health institutions and patients because operation lists are used for invoicing process. There-fore, the main objective of this study is to develop an expert recommender system which can predict the omissions in the operation lists with a high success rate, which both threaten human health and cause economic problems for patients and medical centers. In this thesis study, we propose a new model different from the previous attempted solutions which tried to predict omissions in the operation lists using the Latent Dirichlet Allocation method, the proposed method uses the ICD-10 code as a new observed variable. The first experiments are carried out with Logistic Regression and Latent Dirichlet Allocation methods which had previously achieved success in this field. Precision, recall, F1 measure and MRR values are used as evalu-ation metrics, and the results of the proposed model with the Logistic regression method and the classical Latent Dirichlet Allocation method are compared based on the evaluation metrics. According to the results of the experiments conducted on three different datasets, it is ob-served that the Proposed Method is 5% more successful than the LDA method and 13% more successful than the Logistic Regression method.