Postmenopozal kadınlarda D vitamini ile lökosit telomer uzunluğu arasındaki ilişkinin araştırılması
Association of vitamin D levels with leukocyte telomere length in postmenopausal women
  1. Tez No: 593399
  2. Yazar: MİNENUR KALYONCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AĞIRBAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
D vitamini hücre farklılaşması, proliferasyonu ve apoptoz gibi hücrenin yaşamsal faaliyetlerinde rol oynar. D vitamini inflamasyonu azalttığı ve genomik kararlılık ile ilişkili olduğu için, D vitamini seviyesindeki değişikliğin telomer uzunluğu ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmanın amacı menopoz sonrası sağlıklı kadınlarda D vitamini seviyelerinin telomer boyu ile ilişkisini ve D vitamini takviyesinin menopoz sonrası kadınlarda telomer boyuna etkisini araştırmaktır. Çalışmaya kabul edilen katılımcılardan ayrıntılı kişisel bilgileri alındı. D vitamini takviyesinden önce sağlıklı, postmenopozal kadınlardan (n=100) kan örnekleri toplandı. Deney grubu rastgele ikiye bölündü. İlk gruba (n=50) 2 ay boyunca 50,000 IU / hafta oral D3 vitamini takviyesi, diğer gruba (n=50) ise plasebo verildi. Serum D vitamini düzeyleri ve qPCR ile lökosit telomer uzunlukları tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırıldı. Bireylerin yaş ve vücut kütle indeksi ortalaması sırasıyla 58.4 ve 26.7'dir.
Özet (Çeviri)
Association of Vitamin D Levels with Leukocyte Telomere Length in Postmenopausal Women Vitamin D is involved in vital activities of the cell such as cell differentiation, proliferation and apoptosis. Since vitamin D decreases inflammation and is related to genomic stability; change in vitamin D levels is thought to be associated with telomere length. The objective of the study is to investigate the association between vitamin D levels and leukocyte telomere length in healthy postmenopausal Turkish women. Detailed personal information was obtained from the participants. Blood samples were collected from healthy postmenopausal women (n=100) before vitamin D supplementation. The subjects were randomly divided into two. The first group (n = 50) received oral vitamin D3 supplementation at 50,000 IU / week for 2 months, and the other group (n = 50) received placebo. Serum Vitamin D levels and leukocyte telomere length by qPCR were compared in these groups before and after the supplementation. The mean age and body mass index of the subjects were 58.4 and 26.7 respectively.