Postmenopozal dönemde kadınlarda d vitamini düzeylerinin yaşam kalitesi ve kognitif fonksiyonlarla ilişkisi
The association of vitamin d levels with cognitive function and quality of life in postmenopausal women
- Tez No: 528076
- Danışmanlar: PROF. DR. NURVER SİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızda postmenopozal kadınlarda D vitamini düzeylerinin yaşam kalitesi ve kognitif fonksiyon üzerine etkisini araştırdık. Gereç-Yöntem: Ocak-Temmuz 2018 tarihleri arasında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Aile Hekimliği ve Genel Dahiliye Bölümüne başvuran postmenopozal dönemde olan, serum D vitamini düzeylerine bakılan ve onamları alınan 102 kadın dahil edildi. Katılımcılara; Mini Mental Test/Eğitimsizler İçin Mini Mental Test, Nottingham Yaşam Profili Testi, sosyodemografik özelliklerini ve D vitamini hakkında bilgi düzeylerini ölçen 33 soruluk anket uygulandı. Hastalar serum 25(OH)D vitamini düzeylerine göre; ≤20 ng/ml(eksiklik), 21-29 ng/ml(yetmezlik), ≥30ng/ml (normal) olmak üzere 3 gruba ayrılarak değerlendirildi. Ayrıca serum 25(OH)D düzeyleri ≤20ng/ml ve 20ng/ml üstü şeklinde ikili gruplandırılarak da değerlendirildi. Bulgular: Olguların kognitif fonksiyonları, yaşam kalitesi, reprodüktif özellikleri, VKİ, yaşları ile D vitamini düzeyleri karşılaştırıldığında üçlü ve ikili gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to evaluate the association of vitamin D levels with cognitive function and quality of life in postmenopausal women. Material and Method: We included 102 postmenopausal women adnitted to out patient clinics of Family Medicare and Internal Medicare departments Cerrahpaşa Medical Faculty during January and July 2018 whom plasma vitamin D levels were measured. Study is based on a questionnaire which consist of Mini Mental Test for educated and uneducated, Nottingham Life Profile Test and other questions measuring individual demographical characteristics and level of knowledge about vitamin D. The patients were evaluated by dividing into three groups according to levels of serum 25(OH)D as deficit (1. Group ≤20 ng/ml), insufficient (2. Group, 21-29 ng/ml), and normal (3. Group, ≥30 ng/ml). In addition, evaluations were performed in two groups seperated as levels of serum 25(OH)D ≤20ng/ml and >20ng/ml. Results: In terms of cognitive function, life quality, age, BMI, breastfeeding duration and reproductive properties differences among the threesome and binary group were not statistically significant (p>0,05).