Postmenopozal kadınlarda D vitamini düzeyi ve sağlık inançlarının değerlendirilmesi
Evaluation of vitamin D levels and health beliefs in postmenopausal women
  1. Tez No: 944130
  2. Yazar: İREM KARAEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Postmenopozal kadınlarda D vitamini düzeyleri ile sağlık inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak planladığımız çalışmamız Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran postmenopozal dönemdeki 309 katılımcıyla yapılmıştır. Sosyodemografik Bilgi Formu ve D vitamini Sağlık İnanç Ölçeği (DVSİÖ) yüz yüze görüşme tekniğiyle katılımcılara uygulandı. Hastane otomasyon sisteminden son 1 yıl içindeki D vitamini ve kalsiyum değerleri kayıt altına alındı. Elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 26.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to examine the relationship between vitamin D levels and health beliefs in postmenopausal women. Materials and Methods: Our cross-sectional study was conducted with 309 postmenopausal participants who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Ümraniye Training and Research Hospital. The Sociodemographic Information Form and the Vitamin D Health Belief Scale (VDHBS) were administered to the participants using the face-to-face interview technique. Vitamin D and calcium values from the last 1 year were recorded from the hospital automation system. IBM SPSS Statistics 26.0 software was used for the analysis of the obtained data.