Tütün kullanıcılarına 210Po radyonüklidinden gelen doz katkısının incelenmesi
Investigation of the incoming dose contribution from 210Po radionuclide of tobacco users
- Tez No: 593407
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN UĞUR GÖRGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akciğer kanseri erkeklerde dünya çapında en yaygın kanser türüdür ve bunun temel nedeni sigara kullanımıdır. Dünyadaki her on ölümden biri tütün kullanımından kaynaklanmaktadır. Buna rağmen tütündeki radyonüklidler hakkında oldukça az bilgi vardır. Tütün yaprakları oldukça radyotoksik bir izotop olan 210Po radyonüklidi içerir. Türkiye'deki erkeklerde görülen akciğer kanseri insidansı dünyanın geri kalanına göre oldukça yüksektir. Bu çalışmada tütün bitkisinin kısımlarında (yaprak, gövde, kök ve toprak) ve toprağında aylık olarak 210Po aktivite konsantrasyonu belirlenmiştir. Ayrıca yağış miktarı ile tütün yaprağındaki 210Po konsantrasyonu arasındaki ilişki araştırılmıştır. Türkiye'de bulunan 16 farklı popüler sigara markasındaki 210Po aktivite konsantrasyonu alfa spektrometresi kullanılarak ölçülmüştür. Sigaralardaki 210Po konsantrasyonu, 16,3 ± 1,1 ile 37,6 ± 2,6 mBq/sigara arasında değişmektedir. (ortalama 22,4 ± 1,5 mBq/sigara). Aynı zamanda günde bir paket (20 adet) sigara için bir yetişkinin 210Po'dan alacağı yıllık ortalama etkin eşdeğer doz miktarı 188,5 ± 12,4 μSv / yıl olarak hesaplanmıştır. Çalışmada gönüllülerden seçilen ve üç gruba ayrılan (sigara içen, içmeyen ve bırakmış) 74 akciğer kanseri hastasının kanındaki 210Po aktivite konsantrasyonu belirlenmiştir. Radon maruziyeti akciğer kanserinin ikinci nedeni ve hiç sigara içmeyen ilk olarak kabul edilir. Çalışmada akciğer kanseri hastalarının evlerindeki radon maruziyetinin akciğer kanseri riski üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlıyoruz. Bu amaçla, akciğer kanseri hastalarının evlerindeki radon konsantrasyonunu ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the prevalent cancer type worldwide in men and the main reason for this is due to smoking cigarettes. One in ten deaths around the world is caused by tobacco use. However, there is less information about radionuclides in tobacco. The tobacco leaves significantly contain 210Po radionuclide which is the most radiotoxic element. Turkey male lung cancer incidence is considerably higher than the entire World. In this study activity concentration of 210Po was determined monthly in different parts of tobacco plants (leaf, stem, root and soil) and the correlation between the amount of rainfall and 210Po concentration of tobacco leaves was investigated. The concentration of 210Po was measured in 16 different popular brands of cigarettes in Turkey by using alpha spectrometry. The concentration of 210Po in cigarettes ranged from 16.3±1.1 to 37.6±2.6 mBq/cig. (average 22.4±1.5 mBq/cig). Additionally, the average annual effective dose from 210Po for 20 cigarettes smoked by an individual per day was calculated to 188.5±12.4 μSv/year. In this study 74 lung cancer patients were selected from three groups of volunteer patients (smokers, ex-smokers and non-smokers) and 210Po activity concentration was determined in their blood samples. Radon exposure is considered the second cause of lung cancer and the first in never smokers. We aim to investigate the effect of residential radon exposure on the risk of lung cancer in lung cancer patients. To this end, indoor radon concentration was measured in the homes of lung cancer patients.