Yoğun bakım hastalarına müzik dinletmenin yaşam bulguları üzerine etkisi
The effect of listening to music on intensive care patients' vital signs
- Tez No: 593426
- Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yoğun bakım hastalarına müzik dinletmenin yaşam bulguları üzerine etkisini incelemek amacı ile öntest sontest düzende deneysel olarak yapılan araştırma, bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde Şubat-Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini koroner arter bypass greft ameliyatı olmak için gelen hastalar oluşturdu. Örneklemini ise çalışma kriterlerini karşılayan 105 hasta oluşturdu. Örneklemi oluşturan hastalar entübe/spontan solunumu olmayanlar, entübe/spontan solunumu olanlar ve extübe hasta grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Hastaların yoğun bakımda stabilizasyonları sağlandıktan sonra ameliyat öncesi dönemde kendi seçtikleri müzik 30 dk süre ile kulaklık kullanılarak dinletildi. Müzik dinleme öncesi ve sonrası yaşam bulguları kaydedildi. Veriler kişisel bilgi formu ve yaşam bulguları kayıt formu ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, frekans, Tek Yönlü ANOVA testi, Kruskal Wallis testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This pretest-posttest experimental study was conducted between February and July 2018 in thecardiovascular surgery department of a training and research hospitalin order to investigate the effect of listening to music on the vitalssigns of intensive care patients.The study population consisted of patients undergoing coronary artery bypass graft surgery. The sample consisted of 105 patients who met the inclusion criteria. The patients were divided into three groups: intubated/without spontaneous respiration, intubated/with spontaneous respiration and extubated groups. Once the patients were stabilized in the intensive care unit, they listened to pieces of music they had chosen in the preoperative periodusing a headset for 30 minutes. The patients' vital signs and scores before and after listening to music were recorded. Data were collected using a personal information form and a vital signs record form. Data were analyzed using mean, standard deviation, one-way ANOVA test, the Kruskal Wallis test and the Wilcoxon Signed Ranks test.