A comparison of Turkish and American multinational companies and reasons behind us's success
Türk ve Amerikan çok uluslu şirketler karşılaştırılması ve Amerikan şirketlerinin başarısının nedenleri
  1. Tez No: 593427
  2. Yazar: BERAT ERESİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çok uluslu şirketler, küreselleşme sürecinin hızlanmasıyla birlikte ön plana çıkmıştır. Güçlü sermaye yapıları, geniş faaliyet alanları, gelişmiş teknolojik olanakları ve sayılarında gerçekleşen artışlarla, dünya ekonomisinin en etkin aktörleri konumuna gelmiştir. Dünyada her türlü ekonomik faaliyette bulunan çok uluslu şirketlerin çoğu, merkezlerinin bulunduğu yere (ülke) bağlıdır ve ulusal niteliklerini korumaya devam eder ve bu nedenle ulus devletlerin düzenlemelerine tabidir. Küresel finansta bile, ulus-devletler piyasaları düzenleyebilir ve yönlendirebilir. Birinci bölümde çok uluslu şirket kavramı ve tanımı incelenmiştir. İkinci bölümde ise kurumsallaşma kavramları, Türkiye'deki kurumsallaşma süreci ile ilgili düzenlemelere ve aile şirketlerinin kurumsallaşma süreçleri detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türk ve Amerikan Ticaret Hukuku'nun şirketler üzerindeki etkilerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, Türkiye'de ve Amerika'da çok uluslu şirketlerin ekonomik açıdan değerlendirilmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Multinational corporations have come to the forefront with the acceleration of globalization. The strong capital structures of multinational corporations, advanced technological opportunities, large areas of activity and continuous increase in the number of features of the world economy as well as the global economy are among the most effective actors. Most of the multinational companies carrying out any kind of economic activity around the world are dependent on the location of their center (country) and continue to maintain their national qualities and are therefore subject to the regulations of nation states. Even in global finance, nation-states can regulate and direct markets. In the first chapter, the concept and definition of the multinational corporation are examined. In the second part, the concept of institutionalization, the process of family companies about the institutionalization process in Turkey has been analyzed in detail. In the third part, the effects of Turkish and American Commercial Law on companies are mentioned. In the fourth part, the multinational companies in USA and Turkey have been examined to evaluate economically.