Demans tanısı almış geriatrik bireylerin beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition status of the geriatric individuals who are diagnosed with dementia
  1. Tez No: 593437
  2. Yazar: GÜLÇİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Demans çok faktörlü ve karmaşık bir hastalıktır. Hastalık süresinde malnütrisyon riskine yol açan beslenme davranışları ile karşılaşılabilmektedir. Bu çalışma Kastamonu Devlet Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne başvuran demans tanısı alan vealmayan yaşlı bireylerin beslenme durumlarını değerlendiren bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini 01.07.2018 ve 31.10.2018 tarihleri arasında polikliniğe başvuran 65 yaş ve üzeri demans tanısı alan 51 birey ve demans tanısı almayan 51 birey olmak üzere toplam 102 yaşlı birey oluşturmaktadır.Araştırmaya katılan bireylere malnütrisyon durumlarını saptamak amacıyla Beslenme Risk Taraması (NSI), günlük yaşam aktivitelerini saptamak amacıyla Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (GYA), Lawton&Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (EGYA) ve yeme davranışlarını saptamak amacıyla EAT-26 yeme davranışı ölçeği uygulanmıştır. NSI, GYA ve EGYA değerleri ve demans arasında istatistiki olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Dementia is multifatored and complex illness. It can be faced with eating disorders which can cause malnutrition risks during the illness. This is a research with evaluates the nutritional status of the old individuals who were diagnosed with dementia and who were not, by applying to Kastamonu Public Hospital Neurology Polyclinics. Totally, 102 old people, older than 65 years old51 individuals diagnosed with dementia and 51 individuals who were not creates the samplying of the research; Nutritional Risk Screening (NSI), to state their malnutrition states, Katz Daily Living Activity Scale (GYA), to state their Daily living activities Lawton&Brody Instrumental Daily Living Activity Scale (EGYA) and, EAT-26 eating habits scale was applied to state their eating habits. There are statically reseonable differences found between the valves of (p0.05).