Antikolinerjik ilaç yükü ve polifarmasinin huzurevinde kalan demans hastalarında davranışsal semptomlar üzerine etkisi
The effect of anticholinergic drug burden and polypharmacy on behavioral symptoms in dementia patients in nursing home
  1. Tez No: 843282
  2. Yazar: ÖMER ATAKAN SOĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ARIK, DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Demans, dünya çapında giderek daha fazla görülen, bakım veren yükünü arttıran ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. İlerleyen yaşla birlikte komorbiditelerin artmasıyla reçetelenen ilaç sayıları artmaktadır. Çoklu ilaç kullanımı anlamına gelen polifarmasi 65 yaş ve üzeri hastalarda önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Polifarmasi, ilaç-ilaç etkileşimlerine neden olması, tedavi uyumunu ve hastalık yönetimini olumsuz etkilemesi dolayısıyla dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Geriatrik hastalarda sık kullanılan ilaç gruplarından biri de antikolinerjik etkiye sahip olanlardır. Bu ilaçların santral ve periferik birçok yan etkisi bulunmaktadır. Antikolinerjik etkiye sahip ilaçların vücutta oluşturduğu antikolinerjik ilaç yükünü ölçen birçok skala geliştirilmiştir. Çalışmamızda antikolinerjik ilaç yükü ve polifarmasinin, huzurevinde kalan demans hastalarında davranışsal semptomlar üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tek merkezli, retrospektif ve uzmanlık tezi çalışması olarak planlanmış olup Kasım 2019-Mayıs 2022 tarihleri arasında, Ankara Şehir Hastanesi yetişkin evde sağlık birimine başvuran ve evde sağlık biriminde görevli geriatri kliniği hekimleri adına kayıt açılmış 65 yaş ve üstü huzurevi hastalarının verilerinin incelenmesiyle yapıldı. Veriler, hastaların ilk muayene bulgularına göre hastane kayıtlarından ve hasta dosyalarından analiz edildi. Akut dekompanse tıbbi durum veya olay geçirmekte olanlar, alkol kötüye kullanımı olanlar, 65 yaş altında olanlar ve verilerine ulaşılamayanlar çalışmaya dahil edilmedi. Antikolinerjik ilaç yükü, (http://anticholinergicscales.es/) isimli sitedeki antikolinerjik yük skalalarının tümü kullanılarak ücretsiz olarak hesaplandı. Hiçbir hastanın ismi ve kişisel bilgileri belirtilmeden sadece kullanılan ilaçların isimleri girilerek hesaplamalar yapıldı. Araştırma verilerinin istatistiksel analizi için IBM SPSS Statistics 26 (IBM SPSS) bilgisayar paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza, 65 yaş ve üzerinde, huzurevinde kalan ve DSM-5 kriterlerine göre demans tanısı almış 202 kişi dahil edildi. Bu hastaların ortanca yaşı 84(65-102) olup 66'sı (%32,6) erkek, 136'sı (%67,4) kadındı.
Özet (Çeviri)
Aim: Dementia is a disease that is increasingly seen worldwide, negatively affecting quality of life and increasing the burden of caregivers. The number of drugs prescribed increases with increasing age and comorbidities. Polypharmacy is an important problem in patients aged 65 and over, Polypharmacy is a condition that should be handled carefully because of drug-drug interactions, treatment non-compliance and adversely affecting disease management. One of the drug groups frequently used in geriatric patients is those with anticholinergic effects. These drugs have many central and peripheral side effects. Drugs with anticholinergic effects can cause anticholinergic drug load in the body. Many scales have been developed to measure the anticholinergic drug burden created by drugs with anticholinergic effects in the body. In our study, it was aimed to investigate the effects of anticholinergic drug burden and polypharmacy on behavioral symptoms in dementia patients in nursing homes. Materials and Methods: Our research was planned as a single-center, retrospective and specialty thesis study. The study was conducted by analysing the data of nursing home patients aged 65 and over who were examined by geriatric clinic physicians assigned in the home health care unit. The data were analyzed according to the initial examination findings of the patients, from hospital records and patient files. Those with acute decompensated medical conditions or events, those with alcohol abuse, those under 65 years of age, and those whose data could not be reached were excluded from the study. Anticholinergic drug load was calculated free of charge from the website (http://anticholinergicscales.es/). While the calculations were made, no patient's name was specified and their personal information was not recorded. IBM SPSS Statistics 26 (IBM SPSS) computer package program was used for statistical analysis of research data. Results: Our study included 202 nursing home patients aged 65 and over, diagnosed with dementia according to DSM-5 criteria. The median age was 84 (65-102) years, of these patients 66 (32.6%) were male and 136 (67.4%) were female.