Tekrarlı TMS tedavisinin alzheimer hastalığı tanılı bireylerde bilişsel fonksiyonlar üzerindeki uzun dönem sonuçları
Long term results of repetitive transkranial magnetic stimulation therapy on cognitive functions individuals with alzheimer's disease
  1. Tez No: 610747
  2. Yazar: BÜŞRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Nöroloji, Geriatrics, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH), hafızada ve diğer bilişsel alanlardaki kademeli kötüleşmelerle karakterize ilerleyici bir nörodejeneratif bir hastalıktır. Mevcut farmakolojik tedavilere ek olarak uygulanan tekrarlı TMS (rTMS) tedavisi Alzheimer hastalarında son dönemde alternatif bir tedavi yaklaşımı olarak ortaya çıkmıştır. Ancak rTMS'nin hastalığın seyrinde tekrarlı uygulamalarının olası uzun dönemli etkileri henüz ortaya konulmuş değildir. Bu çalışmanın amacı tekrarlayan aralıklarla uygulanan rTMS tedavisinin AH tanılı bireylerin bilişsel fonksiyonları üzerindeki uzun dönem etkisini araştırmaktır. Çalışmaya AH tanılı 60 yaş ve üzeri, ortalama 27 aylık süre içerisinde en az 2 kez 10 seanslık rTMS tedavisi almış 14 hasta dahil edildi. Hastalar tedavisi öncesi ve sonrasında kognitif ve davranışsal durum, demans düzeyi açısından değerlendirildi. Mental kontrol III ve saat çizme testlerinde istatistik olarak anlamlı düzelme saptanırken, ileri sayı menzili, stroop spontan düzeltme, kategorik ve fonemik akıcılık testlerinde, soyut düşünme, görsel ve mantıksal bellek anlık ve uzun süreli hatırlama skorlarında, SBST anlık bellek, Boston adlandırma fonemik yardım, yüz tanıma ve CDR skorlarında istatiksel olarak anlamlı kötüleşme olduğu bulundu (p≤ 0.05). Davranışsal ölçeklerden GDÖ ve NPI skorunda istatiksel olarak anlamlı iyileşme olduğu bulundu (p≤ 0.05). rtMS uygulama sayısı ile NPI ve takip süre farkı ile saat çizimi arasında korelasyon bulundu (p≤ 0.05). Sonuç olarak bulgularımız, rTMS tedavisinin Alzheimer tanılı bireylerde bilişsel fonksiyonlar üzerinde uzun dönemde bazı açılardan etkili olduğunu göstermektedir. AH' de uygulanan rTMS tedavisinin uzun dönem sonuçlarının araştırılabilmesi için daha fazla sayıda hasta ile yapılacak olan daha detaylı bilimsel çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) is a progressive neurodegenerative disorder characterized by a gradual deterioration in memory and other cognitive domains. Recurrent TMS (rTMS), in addition to existing pharmacological treatments, has recently emerged as an alternatşve treatment approach in Alzheimer' s patients. However, the possible long- term effects of repeated administration of rTMS in the course of the disease have not yet been established. The aim of this study was to investigate the long- term effect of repeated rTMS treatment on cognitive functions in individuals with AD. Fourteen patients with AD, aged 60 years and over, who had received 10 sessions of rTMS for at least 2 sessions over a mean period of 26 months included in the study. Cognitive and behavioral status and dementia levels were evaluated before and after treatment. While significant improvement was found in Mental control III and clock drawing tests, there was a significant deterioration in forward digit span, stroop spontaneous correction, categorical and phonemic fluency tests, abstract thinking, instant and long- term recall scores of visual and logical memory, instant memory of SBST, Boston naming phonemic, facial recognition and CDR scores (p≤ 0.05). Significant improvement was found in the GDS and NPI scores of the behavioral scales (p≤ 0.05). There was a correlation between the number of rTMS applications and NPI, follow- up time difference and clock drawing (p≤ 0.05). In conclusion, our findings showed that rTMS treatment is effective in some aspects of cognitive functions in individuals with Alzheimer' s Disease. It is considered that more detailed studies with more patients are needed to investigate the long- term effects of rTMS treatment in AD.