Alibaba Namazgâhı mihrap motiflerinin günümüze taşınmasına ilişkin bir uygulama
An application for transmission the present day of alibaba namazgâhi mihrap motifs
  1. Tez No: 593443
  2. Yazar: ALPER TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLE ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yüzyılların birikimi neticesinde şekillenmiş olan ve yüzyıllar geçirerek günümüze ulaşmış tarihi eserler zengin bir araştırma alanı oluşturmaktadırlar. Bu araştırma alanı içerisinde tarihi eserleri kaplayan kabartmalar ve motiflerin de ne anlattığı, her dönem insanlığın ilgi alanında olmuştur. Aynı eser değişik zaman dilimleri içerisinde farklı toplumlara hizmet etmiş, farklı amaçlar için kullanılmıştır. Yaşadıkları sürece, zaman dilimini paylaştıkları toplumların sanat anlayışlarıyla tekrar tekrar şekillenmişlerdir. Yok olmadan günümüze ulaşmış kültürel mirasın fiziksel varlıklarını korumak ana amacıyla yapılan yenileme çalışmalarının yanı sıra, binlerce yıllık bir geçmişe dayanan motif ve desenleri günümüz sanat dinamikleri ile yeniden yorumlama, geçmişi günümüz ile buluşturup devamlılığın sağlanması açısından oldukça önemlidir. Alibaba Namazgâhı'nın mihrabı üzerinde bulunan motiflerin genel tarih akışı içerisindeki anlamlarından yola çıkılarak; genel kimliklerini yitirmeden, yeni formlarla güncel uygulamalarda geçmiş hakkında geleceğe fikir sunabilmek amaçlanmaktadır. Bu tezde motiflerle yola çıkılan süreçte motiflerin kendini, başka malzemelerde bulması fikri, geleneksel ve uygulanabilirliği yüksek olan dokusu, rengi, kimliğiyle ahşap malzeme tarih ile kaynaşarak somut yeni anlamlara dönüşecektir. Böylece yeni formlarla buluşan motifler ile geçmiş ve geleceğin izleri sürülmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Historical artifacts shaped by the accumulation of centuries,and which have been passing through the centuries and reach today, constitute a rich research field.In this research area,what is also mentioned about the reliefs and motifs covering the historical monumentshas been of interest to humanity in every period.The same work served different societies in different time periods,and have been used for different purposes.As long as they live, they are shaped again and again with the sense of the arts of the communities they share their period of time.In addition to the restoration works aimed at protecting the physical presence of the cultural heritage that have reached the present day, there are important motifs and patterns based on thousands of years of history, which are reinterpreted with today's artistic dynamics to ensure continuity by bringing them together.It is aimed that the motifs will be able to present ideas about the past with new forms without losing their general identities in today's applications by means of the meanings they carry on the AlibabaNamazgâhı Mihrab in the general history flow.