Kamu ve özel banka müşterilerinin elektronik bankacılığa güveni ve kullanım sebepleri üzerine bir araştırma: Gaziantep ili uygulaması
Public and private bank customers research on safety and usage reasons: Gaziantep province application
- Tez No: 593442
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA VİLDAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Elektronik bankacılık, ülkemizde ve Dünyada kısa bir süre içerisinde büyük gelişmeler kaydeden bir alan olmuştur. Bunun nedeni, elektronik bankacılık sektörünün teknolojik gelişmelerle orantılı olarak yüksek düzeyde ve hızda inovatif fikirleri hayata geçirebilmiş olmasıdır. Araştırma içerisinde güncel sorularla anket çalışması yapılmıştır. Anket sonucunda çıkan veriler SPSS programında işlenerek çıkan güvenilirlik düzeyi endeksi ki kare tablosu ve istatistiksel tabloların değerlendirilmesi ile araştırma içerisinde analizlere yer verilmiştir. Elektronik bankacılığın gelişmesi, müşteri memnuniyeti sağlayan bir unsur olmasının yanında,sermaye gerektiren şube bankacılığından farklı olarak teknoloji ile birlikte gelişim gösteren bir faktördür. İşte bu konuda yapılacak araştırmanın ve sorulacak soruların sonunda araştırma içerisinde yapılan anket çalışmasının çözümlenmesi ile alınabilecek yanıtlar incelenmiştir. Bu anketlerin sonuçlarından, Elektronik bankacılığın en çok kullanılan alanlarında yaşanabilecek değişimlere tüketicilerin veya kullanıcıların tepkisi ölçülmektedir. Analiz sonuçlarının grafiklerle ve tablolarla anlatılarak detaylarıyla gösterilmesi araştırmanın amacına uygun olarak tüketici tercihlerinin bankacılığın en çok gelişen sektörlerinden biri olan Elektronik bankacılıkalanında kapasitesinin ölçümüne katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Elektronic banking has become a field that has made great progress in a short time in our country and in the world. This is due to the fact that the electronic banking sector has been able to implement innovative ideas at a high level and speed in line with technological developments. The survey was conducted with current questions. The data obtained from the questionnaire were processed in SPSS program and the reliability level index, chi-square table and statistical tables were evaluated and the analyzes were included in the research. The development of electronic banking is not only a factor that provides customer satisfaction, but also a factor that develops with technology in contrast to branch banking requiring capital. At the end of the research to be done and the questions to be asked, the answers that can be obtained by analyzing the survey conducted in the research were examined. From the results of these surveys, the response of consumers or users to changes that may occur in the most used areas of electronic banking is measured. Showing the results of the analysis in graphs and tables and showing them in detail will contribute to the measurement of the capacity of consumer preferences in the field of electronic banking which is one of the most developing sectors of banking in accordance with the purpose of the research.