Geniş bant hafif horn anten tasarımı
Design of broadband lightweight antenna
- Tez No: 593465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÖZKAYA, DOÇ. DR. AHMET ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, hafif, kompakt boyutlara sahip ve geniş bant Double ridged Horn Anten(DRHA) tasarımı ve optimizasyonu yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak, bir anten yapısı oluşturulmuştur ve Bu çalışma kapsamında geliştirilen anten yapısı farklı bölümlerden oluşmaktadır. Bu bölümleri; anten beslemesi bölümü eğimli ridged bölümü ve dalga kılavuzu bölümü şeklinde sıralayabiliriz. İlk olarak, belirlenen anten parametrelerine göre anten yapısı tasarlanmıştır. Bu anten yapısı, kazanç, frekans bant genişliği ve Duran dalga oranı gibi parametreler bakımından en iyi anten performansı elde edebilmek amacıyla optimize edilmiştir. Tasarlanan anten yapısı 3B elektromanyetik yazılımlar kullanılarak simüle edilmiştir. Son olarak, DRHA anten üretilmiştir ve ölçümleri yapılmıştır. Geliştirilen DRHA 2-6 GHz frekans bandında çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, design and optimization of lightweight, compact-size and broadband double ridged horn antenna (DRHA) for 2-6 GHz is presented. The desired antenna consists of several parts like feed section design, ridged part design, waveguide section design. Firstly, antenna is designed according to determined antenna parameter values. Then, these antenna parameters are optimized to obtain the best antenna performance in terms of gain, frequency range and Voltage Standing Wave Ratio (VSWR). The modelled antenna geometry is simulated by using a commercially available 3D EM (electromagnetic) software program. Finally, the antenna is fabricated and measured.