Gan güç tranzistörüne dayalı, yüksek güç yoğunluklu çift aktif köprü DA/DA çevirgeç tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of high power density gan hemt based dual active bridge DC/DC converter
- Tez No: 593470
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada elektrikli araç uygulamalarında kullanılabilecek, giriş gerilimi 350-400 VDC aralığında, anma çıkış gerilimi 14.5 VDC ve çıkış akımı yaklaşık 240A olacak şekilde, 3.5 kW çıkış anma gücünde, 150 kHz anahtarlama frekansında, her iki köprüde GaN HEMT tipi tranzistör kullanılarak Çift Aktif Köprü DA-DA çevirgeç tasarımı ve deneysel çalışmaları yapılmıştır. Tek faz kaymalı modülasyon tekniği ile köprülerin kontrolü sağlanan çevirgeç, özgün transformatör tasarımı ve çalışmada yeni nesil güç anahtarlarının kullanılması sayesinde tam yük verimliliği \%98'in üzerinde olacak şekilde elde edilmiştir. Tasarımı ve benzetimi yapılan DA-DA çevirgecin başarımını görmek için bir ilk örnek üretimi yapılmış ve laboratuvar ortamında başarıyla test edilmiştir. Son olarak deney sonuçları ile benzetim sonuçları karşılaştırılarak tasarım doğrulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a Dual Active Bridge DC/DC converter using GaN HEMT type transistors on both bridges is designed and implemented with input voltage in the range of 350-400 VDC, rated output voltage of 14.5 VDC and output current of approximately 240A, 3.5 kW output rated power, 150 kHz switching frequency which can be used in electric vehicle applications. DC-DC converter design and experimental studies were performed. The control of the bridges with single phase shift modulation technique has been achieved with the original transformer design of the converter and the use of new generation power switches in operation, thus achieving full load efficiency above 98\%. A first sample was produced to see the performance of the designed and simulated DC-DC converter. Then the design was implemented and tested successfully in laboratory environment. Finally, the design verification was completed by comparing the experimental results with the simulation results.