Emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinde bütçe ve raporlama süreci-Vakıf Emeklilik örneği
Budgeting and reporting process in pension and life insurancecompanies-The Vakıf Emekli̇li̇k case
  1. Tez No: 593471
  2. Yazar: ORHAN MUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Sigortacılık, İşletme, Banking, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Devletlerin belirli bir gelişme seviyesine erişmesi ile birlikte sosyal güvenlik kavramı da gerekli bir hal almıştır. Sosyal güvenlik, toplumdaki bireyler arasında ayrım gözetmeksizin bütün bireylerin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geleceklerini güvence altına almaktır. Bu gelişmelerle birlikte devletlerin son zamanlarda değer verdiği bireysel emeklilik sistemleri de yaygınlaşmaya başlamıştır. Bütçeleme ise işletmelerin fonksiyonlarından biri olan planlama için daha önceden yapılmış işlemlerin sayısal bir biçimde düzenlenmesidir. Bütçeleme sayesinde gelecekte yapılması planlanan hedefler somut bir şekilde belirlenirken elde edilen başarılarda objektif bir şekilde değerlendirilebilmektedir. Araştırmamızda hayat ve bireysel emeklilik süreçlerinde raporlama ve bütçelemenin Vakıf Emeklilik bünyesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As governments have acquired a certain level of development, the idea of social security became more prevalent and necessary. Social security is to secure the future of individuals in terms of social en economical needs without discrimination. With those developments, the idea of individual retirement that governments support has become widespread. Budgeting refers to calculations related to previous operation as a function of planning. With budgeting, while the aims for the future are described in a concrete way, previous achievements are also evaluated objectively. In our study, reporting and budgeting of the life and individual retirement processes are investigated in Vakıf Emeklilik.