Modeling and testing consumers' overall trust in e-commerce based on trust production antecedents
Tüketicilerin e-ticaretteki toplam güveninin güven üretim öncüllerine bağlı olarak modellenmesi ve test edilmesi
  1. Tez No: 593492
  2. Yazar: FİKRİ UĞUR EMEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FORREST WATSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
E-ticaret, yakın zamanda internetin tüketiciler arasında yaygınlaşması ile paralel olarak büyüyen ve internet kullanıcılarına çeşitli menfaatler sunan bir platformdur. Literatüre göre güven, birçok durumda e-ticarette bir kullanıcı-satıcı ilişkisinin seviyesini belirleyen anahtar unsur durumundadır. Şimdiye kadar e-ticarette güven için birçok model üretilmiştir. Bununla birlikte, hiçbiri e-ticarette karakteristik-tabanlı, süreç tabanlı ve kurum-tabanlı güvene dayalı tüketici güvenini test etmemiştir. Bu tez çalışmasında, bu üç güven unsuru e-ticarette toplam güvenin öncülleri olarak incelenmiştir. Buna göre tüketicilerin e-ticaretteki toplam güveninin, kişisel bilgi paylaşma niyeti ve web sitesini devam etme isteği üzerindeki etkileri ölçülmüştür. Türkiye'den 170 katılımcı ile gerçekleştirilen anket çalışmasına göre; karakteristik-tabanlı, süreç-tabanlı ve kurum-tabanlı güven, tüketicilerin e-ticaretteki toplam güveni üzerinde olumlu yönde etkilidir. Toplam güvenin, web sitesi kullanımına devam etme isteği üzerinde önemli etkisi olurken, kişisel bilgi paylaşma isteği üzerinde tesiri görülmemiştir. Elde edilen bulgular diğer çalışmalar ile karşılaştırılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
E-commerce is a platform that grows in parallel with the widespread use of internet among consumers and offers various benefits to internet users. Literature suggests that trust is in many cases the key aspect to determine the level of a user-vendor relationship in e-commerce. Numerous models for trust in e-commerce have been produced so far. However, none of them have tested consumer trust in e-commerce based on characteristic-based, process-based, and institution-based trust. In this thesis, these three elements of trust are examined as antecedents of overall trust in e-commerce. Accordingly, the effects of consumers' overall trust in e-commerce on the intention to share personal information and continuance intention on a website were measured. Based on the survey conducted with 170 participants from Turkey, characteristic-based, process-based and institution-based trust were found to have positive effects on overall consumer trust in e-commerce. While overall trust had a significant impact on the desire to continue to use the website, it had no effect on the willingness to disclose personal information. The findings were compared with other studies and recommendations were presented.