İş hukuku'nda ikale
Mutual rescission within the scope of employment law
  1. Tez No: 593514
  2. Yazar: DAMLA DEMİRKAN EKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER GÜLVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  6. Anahtar Kelimeler: (Mutual Rescission, Job Security, Termination, Reasonable Benefit, Supreme Court Precedents)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türk mevzuatında iş sözleşmesinin sona erme halleri, ölüm, fesih ve belirli süreli iş sözleşmelerinde sürenin dolması olarak düzenlenmiştir. İkale, işçi ile işverenin anlaşarak, karşılıklı birbirine uygun irade beyanları ile iş sözleşmesini sona erdirmelerini ifade etmekte olup, yasal olarak düzenlenmiş bir sona erme hali değildir. 1475 sayılı İş Kanunu'nda değişiklik yapan 4773 sayılı Kanun ile iş güvencesi hükümlerinin yasal mevzuatta yer alması ile birlikte,“İş Hukuku'nda İkale”kavramı, iş sözleşmesinin sona ermesi hallerinden biri olarak yaygınlaşmaya başlamıştır. İşçi ile işveren uyuşmazlıkların sayısının arttığı ve adli yargının büyük bir kısmını oluşturduğu günümüzde, işçiye makul yararın sağlanması suretiyle iş ilişkisinin tarafların anlaşması ile sona erdirilmesi, gerek işçi lehine, gerekse işe iade davalarının getirdiği mali sonuçların önlenmesi bakımından işveren lehine olacak şekilde ikaleyi tercih edilir bir sona erme hali kılmaktadır. İkalenin iş hayatındaki önemli rolüne rağmen, 4857 sayılı İş Kanunu'nda ikale konusunda yasal bir düzenleme yapılmamış, yasal boşluk Yargıtay içtihatları ile doldurulmuştur. Çalışmamız kapsamında, Yargıtay içtihatları, İş Hukuku ve Türk Borçlar Hukuku'na hakim ilkeler çerçevesinde, ikale kavramı incelenerek, işçi ile işveren arasında uygulanabilirliğinin incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish legislation, the termination procedures of an employment contract are classified under three categories as following; death, cancellation, and end of the definite period in a fixed-term employment contract. Mutual Recession, which has not been regulated as a termination procedure legally yet, is a termination procedure of the employment contract based on the mutual will of an employer and an employee. Through the Law no. 4773 which includes job security terms for the first time in legal legislation and altered the Law no. 1475, the term 'mutual rescission' has become more widespread as a termination procedure of an employment contract. In these days, when we consider that the number of disputes arising from the relationship between employers and employees is increasing and they constitute the biggest part of civil jurisdiction, the termination of the employment contract with the mutual will of the parties by providing reasonable benefit to the employee makes mutual recession one of the preferable termination procedure for both employers in terms of preventing the economic results of re-employment lawsuits and employees. Despite of the crucial role of the mutual rescission in working life, any legal regulation related to mutual rescission has not been entered into force yet in Labor Law no. 4857 and this legal gap has been filled with the decisions of the Supreme Courts. In this study, it has been aimed that the examination of mutual rescission and its applicability between employee and employer within the scope of the principles which dominates the Supreme Court Precedents, Employment Law and Turkish Obligation Law by reviewing the term 'mutual rescission'.