Bariatrik cerrahi sonrası hastaların solunum egzersizi yapma ve mobilizasyon durumlarının belirlenmesi
Determining the respiration exercise and mobilization conditions on the patients after bariatric surgery
- Tez No: 593515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHİRE ULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bariatrik cerrahi girişim sonrası hastaların erken mobilizasyonları ve etkili solunum egzersizi yapmaları atelektazi gelişimini azaltmaktadır. Bu çalışma bariatrik cerrahi sonrası hastaların erken mobilize olma ve solunum egzersizi yapma sıklığını belirlemek amacıyla retrospektif ve tanımlayıcı olarak planlandı. Çalışmaya, İstanbul ilinde bulunan özel bir sağlık kuruluşunun cerrahi servisinde 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında bariatrik cerrahi girişimi geçiren 98 hasta dosyası dâhil edildi. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen demografik özellikler formu ve dosya inceleme formu ile toplandı. Elde edilen veriler; yüzdelik, Ki-Kare ve Fisher istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirildi. Bariatrik cerrahi girişimi geçiren hastaların %50'sinin ilk mobilizasyon zamanlarının ameliyattan sonraki 3. saatte olduğu ve %65.3'ünün 2-3 saat aralıklar ile mobilize edildiği belirlendi. Hastaların 42.9'unun operasyon sonrası 2-3. saatte solunum egzersizi yapmaya başladıkları ve %58.2'sinin 2-3 saat aralıklar ile bu egzersizi tekrarladıkları belirlendi. Hastaların %13.3'üne ameliyat öncesi dönemde solunum egzersizi uygulamaları eğitimi verildiği ve bu hastaların yalnızca 1 tanesinde atelektazi geliştiği belirlendi. Atelektazi gelişen hastaların %94.1'inin ameliyat öncesi dönemde solunum egzersizi eğitimi almadıkları gözlendi. Bu çalışmanın sonunda hastaların solunum egzersizi yapma ve mobilize olma durumlarının istendik düzeyde olduğu görüldü. Sağlık ekibine solunum fizyoterapistinin eklenmesi gerektiği önerildi.
Özet (Çeviri)
After bariatric surgery early mobilizations and effective breathing exercises reduces the development of atelectasis. This study is planned for retrospective descriptor in order to determine early mobilizations are breathing exercises frequency. This study is carried out with 98 patients file who bariatric surgery in a private hospital in Istanbul between 01.01.2016 – 31.12.2016. The datas collected with demographic features form and file review form from researcher. The obtained datas examined with percentage, Ki-Kare, Fisher statical analysis methods. 50% of patients –who undergo bariatric surgery- mobilization time is 3 hour later from the surgery. The datas show that 65.3% of patients mobilize every 2-3 hour periods. 42.9% of patients starts breathing exercises after 2-3 hours after the surgery, 58.2% of them repeat it every 2-3 hours. Breathing exercises was taught 13.3% of patients before surgery, only one of them has atelectasis after surgery. 94.1% of patients breathing exercises and mobilizing conditions are in desired level. Adding respiratory physiotherapist to medical team is suggested.