Tios ve çevresinde kültler
The cults in and around Tios
  1. Tez No: 593519
  2. Yazar: ŞENAY DORUK ENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Antik Tios kenti, Zonguldak İli, Çaycuma İlçesi'ne bağlı Filyos Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tez kapsamında, Tios kökenli ya da yakın çevresinden ele geçen arkeolojik ve epigrafik bulgular, bölgesel ölçekte değerlendirilerek MÖ 7. yüzyıldan MS 4. yüzyıla, Roma Dönemi'nin sonlarına kadar Tios kentinde kabul görmüş olan, göçler ve kültürel ilişkiler ile bölgeye dışarıdan gelen, çevre kültür bölgelerine özgü kültler ve yerel kültler ele alınmıştır. Son yıllarda Tios'da açığa çıkartılan Akropolis Tapınağı, sikkeler, kurşun ağırlıklar üzerindeki tanrısal betimlemeler, Tios ve yakın çevresinden yazıtlar kentteki kültler ile ilgili ipuçları sunmaktadır. Buna göre Tios ve yakın çevresinde Grek tanrı ve tanrıçaları, yerel tanrı ve tanrıçalar, Frig, Suriye ve Mısır kökenli tanrı ve tanrıçalar ile Dea Roma (Roma Tanrıçası) kültünün tapınım gördüğü anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Tios is located within the boundaries of the town of Filyos, in the Çaycuma district of Zonguldak. In this thesis, archaeological and epigraphical findings recovered from or near Tios were evaluated on a regional scale and the local and surrounding regional cults which came from outside the region with migrations and cultural relations, accepted in Tios from the 7th century BC to the 4th century BC, until end of the Roman Period were discussed. In the recent years, the Temple of Acropolis, which was unearthed in Tios, the divine descriptions on coins, lead weights, inscriptions from Tios and its close surroundings provide important clues about the cults in the city. According to these findings, Greek gods and goddesses, local gods and goddesses, gods/goddesses of Phrygian, Syrian and Egyptian origin and the Cult of Dea Roma (Roman Goddess) are seen to have been worshiped.