TIOS/TIEION Antik kentinde bulunan bir gemi tipi maltız ve Akdeniz'de gemiz maltızlarının gelişimi
A ship-type brazier found in the Ancient city of TIOS/TIEION and the development of ship braziers in the Mediterranean
- Tez No: 907644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Antik çağda yiyeceklerin pişirme ve ısıtılmasında kullanılan taşınabilir mangallar“maltız”olarak adlandırılmaktadır. Helen dünyasında ateş ve ocağın Hestia kültüyle olan bağlantısından dolayı kutsal sayılması nedeniyle kült objesi olarak da kullanılan maltızlar kara kazılarında çok sayıda bulunmaktadır. Ancak, deniz yolculukları sırasında mürettebat ve yolcuların beslenmesini sağlayacak mutfak donanımı çağın teknolojisine paralel olarak gelişmediği için, gemilerde yangın tehlikesini önleyecek, pratik kullanımlı özel bir tip pişirme ve ısıtma ocağı geliştirilmiştir. Bu taşınabilir gemi ocaklarına“gemi tipi maltız”adı verilmektedir. Bodrum, Knidos, Antalya ve İsrail kıyılarında kara benzerlerine göre daha az sayıda bulunan gemi maltızlarına bir örnek de Filyos'taki Tios antik kentinde sergilenmektedir. Bu örnek ile Ege adaları ve özellikle Doğu Akdeniz'de bulunan örnekler arasında işlevsel ve form olarak benzerlikler bulunmaktadır. M.Ö. 2.– M.S. 2. yüzyıllar arasına tarihlenebileceği düşünülen buluntu, andezit taşından yapılmış tek örnek olarak, literatürde gemi tipi maltızlar arasında ayrı bir yere oturacaktır.
Özet (Çeviri)
Portable barbecues used for cooking and heating food in ancient times are called“brazier”. Since fire and hearth were considered sacred in the Hellenic world due to their connection with the Hestia cult, braziers, which were also used as cult objects, were found in large numbers in land excavations. However, since the kitchen equipment that will feed the crew and passengers during sea voyages has not developed in parallel with the technology of the age, a special type of practical cooking and heating stove has been developed to prevent the danger of fire on ships. These portable ship stoves are called“ship type brazier”. An example of ship braziers, which are found in smaller numbers than their land counterparts on the coasts of Bodrum, Knidos, Antalya and Israel, is exhibited in the ancient city of Tios in Filyos. There are functional and formal similarities between this example and the examples found in the Aegean islands and especially in the Eastern Mediterranean. The find, which is thought to date back to between 2nd century BC – 2nd century AD will have a special place among ship–type braziers in the literature, as it is the only example made of andesite stone.