Vibration damping behavior of epoxy matrix composites reinforced with carbon fibers and carbon nanotubes
Karbon elyaf ve karbon nanotüp takviyeli epoksi matris kompozitlerin titreşim sönümleme davranışları
- Tez No: 593531
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET KAYNAK, PROF. DR. FERHAT KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yüzeylerine işlevsellik işlemleri yapılmamış çok duvarlı karbon nanotüplerin (CNT) ilk önce saf epoksi reçinesinin ve daha sonra tek yönlü ve çift yönlü sürekli karbon elyaf (CF) takviyeli epoksi matris kompozitlerinin titreşim sönümleme davranışlarına katkısını araştırmaktır. Epoksi/CNT nano-kompozitler ultrasonik çözelti karıştırma yöntemiyle üretilirken sürekli CF takviyeli kompozit laminatlar reçine infüzyon tekniği ile elde edilmiştir. Numunelerin titreşim analizi verileri yarı-güç bant-genişliği yöntemiyle değerlendirilirken, numunelerin mekanik özellikleri üç-nokta eğme testleriyle belirlenmiştir, morfolojik inceleme ise taramalı elektron mikroskobu altında yapılmıştır. Genel olarak, saf epoksi reçinesi içerisine ağırlıkça yalnızca %0.1 CNT dahil edildiğinde bile, sadece mekanik özelliklere (Eğme Dayanımı ve Modülü) değil, aynı zamanda epoksinin titreşim davranışına (Sönümleme Oranı) da katkıda bulundukları sonucuna varılmıştır. Ağırlıkça %0.1 veya %0.5 CNT sürekli CF takviyeli epoksi matris kompozitlere dahil edildiğinde ise, mekanik özelliklere ek bir katkıları olmamakla birlikte, kompozitlerin Sönümleme Oranı değerlerinde önemli katkıları olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to investigate contribution of the non-functionalized multi-walled carbon nanotubes (CNT) on the vibration damping behavior of first neat epoxy resin and then unidirectional and bidirectional continuous carbon fiber (CF) reinforced epoxy matrix composites. Epoxy/CNT nano-composites were produced by ultrasonic solution mixing method, while the continuous CF reinforced composite laminates were obtained via resin-infusion technique. Vibration analysis data of the specimens were evaluated by half-power bandwidth method, while the mechanical properties of the specimens were determined with three-point bending flexural tests, including morphological analyses under scanning electron microscopy. It was generally concluded that when even only 0.1 wt% CNT were incorporated into neat epoxy resin, they have contributed not only to the mechanical properties (Flexural Strength and Modulus), but also to the vibration behavior (Damping Ratio) of the epoxy. When 0.1 or 0.5 wt% CNT were incorporated into continuous CF reinforced epoxy matrix composites, their contribution in terms of Damping Ratio of the composites were significant.