Kavram yanılgılarını gidermeye yönelik bilimsel tartışma odaklı etkinliklerin uygulanması: Maddenin değişimi ünitesi
Implementation of scientific discussion-oriented activities to eliminate misconceptions: The unit of exchange of matter
  1. Tez No: 593542
  2. Yazar: AYŞE NUR BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Etkili bir fen eğitimi, fen kavramlarının doğru anlaşılması ve zihne doğru yerleştirilmesi ile mümkündür. Anlamlı öğrenmenin önünde büyük bir engel olan kavram yanılgıları öğrencilerde akademik başarıyı düşürür ve ileriki öğrenmeleri de olumsuz etkiler. Bu çalışmada bilimsel tartışma odaklı etkinliklerin 'Maddenin Değişimi' ünitesindeki kavram yanılgılarının giderilmesine ve öğrencilerin fen bilimleri dersine karşı ilgilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Rize ilindeki bir devlet okulunda öğrenim gören 26 5.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin elde edilmesinde Kavram Yanılgılarını Belirleme Testi, yarı yapılandırılmış mülakatlar ile yansıtıcı günlükler kullanılmıştır. Kavram yanılgıları belirleme testinin analizinde öğrencilerin kavramları anlama düzeylerini belirleme amacı ile öğrencilerin cevapları kategorilere ayrılarak değerlendirilmiştir. Yarı yapılandırılmış mülakatlar ile yansıtıcı günlüklerin analizinde ise betimsel ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda bilimsel tartışma odaklı etkinliklerin öğrencilerde kavram yanılgılarını gidermede etkili olduğu ve öğrencilerin fen dersine olan ilgilerinde artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
An effective science education is possible by understanding science concepts correctly and placing them correctly in the mind. Misconceptions which is a major obstacle to meaningful learning, reduce academic achievement in students and adversely affect their further learning. In this study, it is aimed to investigate the effects of scientific discussion-oriented activities on eliminating misconceptions in 'Exchange of Matter' and students' interest towards science course. For this purpose, action research method was used in the study. The sample of the study consists of 26 5th grade students studying in a public school in Rize. In order toobtainthe data; the Misconceptions Test, semi-structure dinter views and reflective diaries were used. In the analysis of misconception test, the answers of the students were evaluatedin to categories to determine their level of understanding of the concepts. In the analysis of semi-structured interviews and reflective diaries, descriptive and content analysis was used. As a result of the study, it was determined that scientific discussion focused teaching method was effective in eliminating misconceptions in students, increased academic achievement, and provided meaningful and permanent learning. As a result of the study, it was determined that scientific discussion activities were effective in eliminating misconceptions and increased the students interest in science lesson.