TGA yöntemine dayalı etkinliklerin altıncı sınıf öğrencilerinin ondalık gösterimler konusundaki kavram yanılgılarına etkisi
The impact of POE-based activities on sixth-grade students' misconceptions regarding decimal representations
  1. Tez No: 959286
  2. Yazar: SÜLEYMAN ALPER ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA TAŞPINAR ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, altıncı sınıf öğrencilerinin matematik dersi kapsamında ondalık gösterimler konusunda yaşadıkları kavram yanılgılarının Tahmin-Gözlem-Açıklama (TGA) yöntemiyle giderilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden bilimsel eylem araştırması modeli kullanılmıştır. Çalışma, İstanbul ili Beykoz ilçesindeki bir resmi ortaokulda öğrenim gören 6. sınıf öğrencileriyle yürütülmüş ve araştırmaya 15 katılımcı dâhil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Kavram Yanılgısı Teşhis Formu (KYTF) kullanılmış, uygulama süreci toplam iki ay sürmüştür. Bu süreçte TGA temelli çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir.“Sayı doğrusunda göster”etkinliği, öğrencilerin sayı doğrusunu ölçeklendirme, aralıkları yanlış sayma, ölçek okuma ve ondalık kısımla tam kısmı ayırmada yaşadıkları yanılgıların giderilmesine;“Yap-boz-böl”etkinliği ise virgülün yanlış konumlandırılması ve virgülün görmezden gelinerek tamsayı gibi işlem yapılması yanılgılarının giderilmesine yönelik hazırlanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, bağımlı gruplar t-testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, öğrencilerin uygulama öncesi (𝑥̄= 9.24) ve uygulama sonrası (𝑥̄= 23.31) test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur [t(12) = -25.137; p < .001]. Etki büyüklüğü Cohen's d = -6.97 olarak hesaplanmış ve farkın çok büyük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca içerik analizi sonuçları, uygulanan etkinliklerin kavram yanılgılarının azaltılmasında etkili olduğunu desteklemiştir. Nitekim sayı doğrusuna ilişkin doğru cevap oranı ön testte %21 iken son testte %76'ya; bölme işlemine ilişkin doğru cevap oranı ise ön testte %7 iken son testte %84'e yükselmiştir. Sonuç olarak, TGA temelli etkinliklerin öğrencilerin kavram yanılgılarını fark etmeleri ve bilimsel doğruya ulaşmaları açısından etkili bir öğretim yaklaşımı olduğu ortaya konmuştur. Bu doğrultuda, matematik öğretiminde öğrencilerin kavram yanılgılarını gidermeye yönelik benzer etkinliklerin geliştirilmesi ve uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to address sixth-grade students' misconceptions regarding decimal representationsin mathematics through the Predict–Observe–Explain (POE) method. The research was designed as a scientific action research model, one of the qualitative research designs. The study was conducted with 15 sixth-grade students attending a public middle school in the Beykoz district of Istanbul. As the data collection tool, the Misconception Diagnostic Form (MDF) developed by the researcher was used, and the implementation process lasted for two months. During this period, various POE-based activities were carried out. The“Show on the Number Line”activity was designed to eliminate misconceptions such as difficulties in scaling the number line, miscounting intervals, misreading scales, and separating the integer and decimal parts incorrectly. The“Puzzle Division”activity targeted misconceptions related to misplacing the decimal point and ignoring the decimal point by performing operations as if they were integers. The data obtained from the study were analyzed using a dependent samples t-test.