Türkiye'de geometri öğrenme alanındaki kavram yanılgıları üzerine yapılmış bilimsel çalışmaların analizi
Analysis of scientific studies on misconceptions in geometry learning area published in Turkey
- Tez No: 839984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN MUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı geometri öğrenme alanında kavram yanılgıları üzerine Türkiye'de yayımlanan bilimsel çalışmaları incelemektir. Bu amaç doğrultusunda YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) Tez Merkezi ve Dergipark veri tabanlarında yüksek lisans tezleri, doktora tezleri ve makaleler taranmıştır. İlgili çalışmaların taranması sonucunda 2 doktora tezi, 46 yüksek lisans tezi ve 32 makale olmak üzere toplam 80 çalışmanın araştırma kapsamında incelenmesi uygun görülmüştür. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi yöntemiyle yürütülmüştür. Veri sınıflandırma aracı olarak ilgili literatür ışığında ve uzman görüşü alınarak geliştirilen yayın sınıflandırma formu kullanılmıştır. Yayın sınıflandırma formundan faydalanarak; çalışmaların türü, yayım yılı, örneklemi, ilişkili olduğu alt öğrenme alanı, amacı, tespit edilen kavram yanılgıları ve çözüm önerileri incelenmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular kod, yüzde, frekans, grafik ve tablolarla sunulmuştur. Araştırma bulgularına göre en çok çalışma temel geometrik kavramlar ve çokgenler alt öğrenme alanlarında yapılmıştır. Araştırmaların çoğunun ortaokul düzeyinde yapıldığı tespit edilmiştir. Çalışmalar en çok kavram yanılgılarını tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma çalışmalarının uygulandığı ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinde ve öğretmen/öğretmen adaylarında birçok kavram yanılgısının olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen birçok kavram yanılgısının öğrenci, öğretmen adayı ve öğretmenlerde ortak olduğu görülmüştür. Araştırmalarda kavram yanılgılarını gidermeye yönelik verilen çözüm önerilerinin çoğunlukla öğretmenlere yönelik olduğu görülmüş ve araştırmaların sadece 10 tanesinin kavram yanılgılarını gidermeye yönelik denenmiş çözümler sunduğu görülmüştür. İncelenen çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre araştırmacılara ve uygulamacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur. İncelenen çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre araştırmacı ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze scientific studies on misconceptions in geometry learning area published in Turkey. In line with this purpose, theses, dissertations, and articles were searched in YÖK (Council of Higher Education) Thesis Centre and Dergipark databases. As a result of the searching for the related studies, a total of 80 studies, including 2 doctoral theses, 46 master's theses and 32 articles, were found appropriate to be examined within the scope of the research. The research was carried out with the document analysis method, which is one of the qualitative research methods .A publication classification form, which was developed in the light of the related literature and taking expert opinion, was used as a data classification tool. By using the publication classification form, the type of studies, publication year, sample, related sub-learning area, purpose, misconceptions, and solution suggestions were examined. Descriptive analysis and content analysis methods were used in the analysis of the data. The findings obtained from the research are presented through codes, percentage, frequency, graphics, and tables. According to the findings of the research, the most studies were conducted in the sub-learning areas of basic geometric concepts and polygons. It was determined that most of the studies were carried out at the secondary school level. Studies were mostly carried out to determine misconceptions. It was found that there are many misconceptions in primary and secondary education students and teacher / teacher candidates in which the research studies are implemented. It was observed that many misconceptions are common among students, pre-service teachers, and teachers. In the studies, it was seen that the solution suggestions given to eliminate the misconceptions were mostly directed to the teachers, and only 10 of the studies were found to offer tried solutions to eliminate the misconceptions. According to the results obtained from the studies examined, suggestions were proposed to the researchers and practitioners.