Kırşehir mekteb-i idadisi
Kirşehir high school
- Tez No: 593552
- Danışmanlar: PROF. RAMAZAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Maarif-i Umumiye Nizamnamesi ile yaygınlaşan ve modern eğitim için ortaöğretim alanında önemli bir adım sayılan idadiler açılmaya başlanır. İdadiler talebeleri yükseköğrenime hazırlayan önemli basamaklardan biridir. İdadiler iki ana başlıkta incelenir genel olarak ilki 5yıllık nehari idadileri, ikicisi ise 7 yıllık leyli idadileridir. Bu bahsedilen mektepler ortaöğretim alanında incelenirken Kırşehir Mekteb-i İdadisi hakkında araştırma yapılması uygun bulunur. Kırşehir İdadisi 5 yıllık nehari idadilerden olup II. Abdülhamit devrinde açılan mekteplerden biridir. 1891 tarihinde açıldığı söylenirken mekteple ilgili pek çok bilgiye de ulaşmak mümkün oldu. Mektepte nasıl eğitim verildiği, muallimler ve müdürlerin mezuniyet durumu, muallim ve müdür maaşları, mektepte yaşanan sorunlara çözümler, verilen dersler ve yapılan imtihanlar, ödül törenleri gibi konular hakkında bilgilere rastlamak mümkündür. Kırşehir İdadisi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivinden yararlanarak mekteple ilgili bilinmeyen yönleri ortaya koymaya çalıştık. Ancak önce genel anlamda idadiler hakkında ön bilgi sahibi olunması için tezin ilk bölümünde idadilerden bahsederek, uygulanan genel kural ve kaidelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The idâdîs (high school) were first founded in 1891 in Kırşehir. They were established as secondary school with article of Maarif-i Umumiye Nizamnamesi to act as another educational level bitween rushdiyahs and universities. The students are an important institution preparing students for hinger education. Examined under two main headings. The Kırşehir of the scholl is five years. İdadi Abdülhamid is urgent. It is possible to find information about how education is given in the school, graduation status of teachers and principals, salaries of teachers and principals, solutions to problems experienced in the school, courses given and tests done, award ceremonies. We have revealed the unknown aspects of the Kırşehir.Before that, the thesis is given information about the ten.