The dynamics of self-defeating patterns within the context of sibling relationships: A qualitative longitudinal research study
Kardeş ilişkileri bağlamında kendini baltalama örüntülerinin dinamikleri: Nitel bir boylamsal araştırma çalışması
  1. Tez No: 593551
  2. Yazar: BEGÜM ZÜBEYDE ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkin kardeşler ve tek çocuklar arasındaki kendini baltalama örüntülerinin dinamiğine ışık tutmaktır. Bu amaçla, katılımcılar ile kişilik özellikleri ve psikolojik belirtilerindeki benzerlik ve farklılıklar göz önünde bulundurularak kendini baltalama davranışlarının sebepleri ve etkileri ile kardeş veya akran ilişkileri hakkında görüşmeler yapılmıştır. Altı kardeş çifti, bir tek yumurta ikiz çifti, bir çift yumurta ikiz çifti ve beş tek çocuk ile yapılan nitel boylamsal araştırma kapsamında, kardeş/akran ilişkileri ve kendini baltalama davranışları konusunda üç yıl içinde gözlemlenen değişiklikler ve bu değişikliklere atfedilen faktörler, söz konusu katılımcıların psikolojik doğum sıraları dikkate alınarak incelenmiştir. Yapılan tematik analizler neticesinde, büyük çocuk psikolojik sırasına, küçük çocuk psikolojik doğum sırasına ve tek çocuk psikolojik doğum sırasına sahip katılımcıların kardeş/akran ilişkileri ve kendini baltalama davranışlarıyla ilgili temalar ve katılımcıların paylaştığı ifadelerden örnekler ayrı ayrı rapor edilmiştir. Spesifik olarak, bu çalışma kardeş/akran ilişkilerindeki ve kendini baltalama davranışlarındaki değişimi yakalama konusunda etkili bulunmuştur. Ancak nitel boylamsal çalışmanın sunduğu karmaşık ve zengin verilerden ötürü, yerinde çıkarımlar sunmak oldukça çaba gerektirmiştir. Bu doğrultuda hem kardeşler/akranlar hem de kendi baltalama davranışlarıyla ilgili dikkat çeken noktalar vurgulanmıştır. Spesifik olarak, çocukluk dönemindeki rekabet gibi belirli zorluklarla başa çıkabilmek için kardeşlerden/akranlardan farklılaşmanın; yani benzersiz hale gelmenin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, yetişkinlik döneminde karşılaşılan kendini baltalama davranışları gibi problemler söz konusu olduğunda, bu tür zorlukların üstesinden gelebilmek için kardeşler/akranlar arasında bir benzerlik; yani aynılık olmasının gerekebileceği saptanmıştır. Sonuç olarak, var olan eksikliklerine rağmen, bu çalışma hem araştırmacılar hem de klinisyenler için bazı önemli çıkarımlar ve öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to shed light onto the dynamics of self-defeating patterns among young adult siblings and only children. To this end, participants were interviewed with a focus on the causes and the effects of their self-defeating patterns and their sibling or peer relationships by considering their similarities and differences in personality characteristics and psychological symptoms. Through qualitative longitudinal research conducted with six sibling pairs, one fraternal twin pair, one identical twin pair, and five only children; changes in sibling/peer relationships and self-defeating patterns within three years and factors attributed to these changes were traced considering their psychological birth orders. After conducting thematic analyses, identified themes and textual essences regarding sibling/peer relationships and self-defeating behaviors of psychologically older siblings, psychologically younger siblings, and psychologically only children were reported separately. Specifically, this study was effective in capturing change in sibling/peer relationships and self-defeating behaviors. Due to the complex and rich data of this qualitative longitudinal study, drawing conclusions from several themes was a big challenge. Accordingly, certain arguments in regard to both siblings/peers and self-defeating behaviors were emphasized. In specific, it was concluded that differentiation from the siblings/peers (i.e., uniqueness) is required during childhood to cope with certain adversities (e.g., rivalry); however, when it comes to the difficulties like self-defeating patterns faced with during adulthood, similarity among siblings/peers (i.e., sameness) might be required to overcome these difficulties. All in all, despite its limitations, this study also provided some important implications and suggestions for both researchers and clinicians.