Türkiye'de 1980 sonrası mesleki eğitim politikalarının mesleki ve teknik eğitim okullarında yarattığı dönüşüme ilişkin yönetici ve öğretmenlerin görüşleri
The administrator's and teacher's views regarding the change of the vocational and technical education policies after 1980 in Turkey
  1. Tez No: 593554
  2. Yazar: AYŞE SOMUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Mesleki teknik ortaöğretim kurumlarında öğretim 19.6.1986 da uygulamaya konulan 3308 sayılı yasa ile ikili modele dayalı olarak düzenlendi. Ekonomik sistem ve işyerlerinin gereksinmeleri doğrultusunda 3308 sayılı yasa 1986 yılından günümüze kadar defalarca değişime uğramıştır. Değişimlerin uygulayıcısı yönetici ve öğretmenlerin değer yargılarını öğrenmek önem kazıdığı için, araştırmanın amacını, Türkiye'de 1980 sonrası mesleki eğitim politikalarının mesleki eğitim okullarında yarattığı dönüşüme ilişkin yönetici/öğretmenlerin görüşleri oluşturmuştur. Amaca uygun olarak geliştirilen ölçme aracı Ankara merkezinde dokuz ilçeden seçilen resmi mesleki ve teknik öğretim kurumlarında görev yapan 428 yönetici/öğretmene uygulanmıştır. Araştırmada sorulara verilen yanıtlar yüzde ve frekans değerlerine göre yorumlanmıştır. Araştırmaya katılan yönetici/öğretmenlerin cinsiyet ve bölgesel farklılıklarına göre anlamlı fark olup olmadığı ki kare testiyle sınanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 ve Microsoft Office Excel programlarından yararlanılmıştır. Ölçme aracında bulunan nitel sorulara verilen yanıtlara durum değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerin görüşleri değerlendirildiğinde ulaşılan sonuçlardan bazıları; Mesleki ve teknik liselere gelen öğrencilerin alan/dal seçimi ilgi ve yetenekleriyle uyumlu değildir. Uygulamadaki modüller ve programlar güncel değildir. Mesleki ve teknik eğitime öğretmen yetiştiren fakültelerin kapatılması gelecekte mesleki ve teknik eğitim için alanı bilen öğretmen yetersizliğine neden olacaktır. Yine araştırma sonuçlarına göre; meslek lisesine kayıt olan öğrencilerin, 10 uncu sınıftan itibaren iş kazası risklerine karşı devlet tarafından zorunlu sigorta kapsamına alınması ve devletin işletmelerde mesleki eğitim yapan öğrencilere ödenecek asgari ücretin yüzde 30'unun 1/3 ve 2/3 oranında katkıda bulunması doğru bir karardır. Mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında uygulamalı eğitim ortamları sınıf/ atölye ortamları uygun değildir. Eğitim ortamlarındaki araç, gereç, donanım yeterli değildir. Mesleki teknik eğitimin finansmanı devletçe karşılanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Education at vocational and technical high schools was organized as binary system by the act numbered 3308 on 19.06.1986. Since then the act has been changed many times so that it can meet the needs of economic system and business. Implementers of the changes on Vocational and Technical Education are the instructors and administrators at schools, so their judgements are getting importance. Thus, the aim of the search is to administrators' and instructors' views regarding the change of the vocational and technical education policies after 1980 in Turkey. The developed measuring instrument was implemented in vocational and technical schools which is selected from these regions working 428 administrators / teachers in nine districts in the center of Ankara. The answers given to the questions in the survey are interpreted according to the percentage and frequency. Chi square test was conducted for a significant difference according to gender and regional differences of administrators / teachers participating in the research. SPSS 22.0 and Microsoft Office Excel programs were used to analyze the data. The qualitative inquiries in the survey were assessed. When the opinions of the teachers and managers who participated in the research were evaluated, some of the results were; Students who come to vocational and technical high schools are not in line with their interests and abilities. Modules and programs applied are not updated. The closure of faculties that train teachers in vocational and technical education will lead to a lack of teachers who know the field for vocational and technical education in the future. According to the results of the research again; it is a correct decision for the 10th grade students enrolled in vocational high schools to have compulsory insurance by the state against occupational risks and to contribute 1/3 and 2/3 of the 30 percent of the minimum wage to be paid to vocational training students in the workplaces. Practical training environments in vocational and technical secondary schools are not suitable for classroom / workshop environments. Tools and equipments in educational environments are not enough. The financing of vocational technical education should be covered by the state.