Fen bilgisi eğitimi öğretmen adaylarının fen bilgisine yönelik motivasyonlarının, öz-düzenlemelerinin, tutumlarının ve teknolojiye yönelik tutumlarının bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi
A study of certain demographic variables in terms of the motivation towards sciences', self-regulations', attitudes' and attitudes towards sciences' of science education teacher candidates
  1. Tez No: 593562
  2. Yazar: FATMA NUR ÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RENAN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Fen Bilgisi eğitimi öğretmen adaylarının fen bilimlerine yönelik motivasyonlarının, öz-düzenlemelerinin, fen bilgisine ve teknolojiye yönelik tutumlarının bazı değişkenlere göre (cinsiyet, mezun olunan lise türü, sınıf düzeyi, aile gelir düzeyi, anne-baba eğitim durumu, GANO (genel ağırlıklı not ortalaması), bilgisayar ve internete sahip olma ya da olmama durumu) aralarında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünde okumakta olan birinci sınıftan 72, ikinci sınıftan 77, üçüncü sınıftan 66 ve dördüncü sınıftan 61 öğrenci olmak üzere toplam 276 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak öğretmen adaylarının motivasyon ve öz-düzenleme seviyelerini ölçmek için Türkçeye uyarlaması yapılan ve güvenirlik katsayısı 0,94 olan“Fen Bilimlerine Yönelik Motivasyon ve Öz Düzenleme Anketi”, onların fen bilgisine yönelik tutumlarını belirlemek için güvenirlik katsayısı 0,86 olan“Fen Bilgisi Alanına Karşı Tutum Anketi”ve teknolojiye yönelik tutumlarını belirlemek için de güvenirlik katsayısı 0,91 olan“Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre öğretmen adaylarının okumakta olduğu sınıf düzeyi değişkenine göre fen bilimlerine yönelik motivasyonları, öz-düzenlemeleri, fen bilgisine yönelik tutumları ve teknolojiye yönelik tutumları anlamlı fark göstermekte ve onların sınıf düzeyi arttıkça fen bilgisine yönelik motivasyonları, öz-düzenlemeleri, tutumları ve teknolojiye yönelik tutumları da artmaktadır. Öğretmen adaylarının ailelerinin aylık gelir ve annelerinin eğitim düzeyleri ile teknolojiye yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark bulunmuş olup onların ailelerinin aylık geliri ve annelerinin eğitim düzeyi arttıkça teknolojiye yönelik tutumlarının da arttığı tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının fen bilimlerine yönelik öz-düzenlemeleri ve fen bilgisine yönelik tutumları genel ağırlıklı not ortalamaları ile anlamlı bir fark göstermekte ve onların genel ağırlıklı not ortalamaları arttıkça fen bilimlerine yönelik öz-düzenlemelerinde ve fen bilgisine yönelik tutumlarında artış olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın öğretmen adaylarının cinsiyet, mezun oldukları lise türü, babalarının eğitim düzeyi ve internet bağlantısına sahip olma değişkenleri açısından fen bilimlerine yönelik motivasyonları, öz-düzenlemeleri, fen bilgisine yönelik tutumları ve teknolojiye yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine whether there is a significant difference among science teacher candidates' motivation, self-regulation, attitudes and attitudes towards technology according to some variables (gender, high school type, grade level, family income level, parent education level, GANO (weighted grade point average), having computer and internet status or not). The sample of the study is composed of 276 candidate teachers who study at Necmettin Erbakan University Ahmet Kelesoğlu Education Faculty in Science Teaching Department, 72 of which are from first grade, 77 from second grade, 66 from third grade and 61 from fourth grade.“Questionnaire of Self-Regulation and Motivation towards Science”which has reliability coefficient of 0,94 and adapted to Turkish was used to measure motivation and self-regulation levels of candidate teachers as data collection tools,“Questionnaire of Attitude towards Science Teaching Field”which has reliability coefficient of 0,86 was used to measure their attitudes towards science teaching,“Technology Attitude Scale”which has reliability coefficient of 0,91 was used to measure their attitudes towards technology. According to the results obtained from the research, the motivation, self-regulation, attitudes and attitudes towards science show significant difference according to the grade level variable that the teacher candidates study and their motivation, self-regulation, attitudes and attitudes towards technology increase as their grade level increases. It has been found that there is a significant difference between the monthly income of the teacher candidates' families and their educational level of candidates' mothers and their attitudes towards technology, and as their families' monthly income and mothers' education level increased, their attitudes towards technology increased. Candidate teachers' self-regulation and attitudes towards science show a significant difference with their overall weighted grade point averages and their weighted grade point averages increases their self-regulation and attitudes towards science increases. Besides, there was no significant difference between the motivation, self-regulation, attitudes and attitudes towards science in terms of the candidate teachers' gender, type of high school they graduated, education level of their fathers and having internet connection.