Özel sektörde insan kaynakları yönetimi açısından toplam kalite yönetimi: KALDER üyesi işletmeler üzerine bir araştırma
Total quality management in terms of human resources management in the private sector, a research on members of KALDER
  1. Tez No: 593597
  2. Yazar: MUSA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz işletmelerinin rakipleriyle rekabet edebilmeleri için işletmelerinde uyguladıkları uygulamaların başında toplam kalite yönetimi gelmektedir. Toplam kalite yönetimi günümüz işletmeleri için çok önemli bir hale gelmiştir. Birinci bölümde kavramsal çerçeve olarak insan kaynakları ve toplam kalite yönetiminin temel özelliklerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise insan kaynakları yönetimi ile toplam kalite yönetimi ilişkisi adı altında toplam kalite yönetimi açısından insan kaynaklarında önem kazanan fonksiyonlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise; KALDER üyesi işletmelerde toplam kalite yönetimi açısından insan kaynakları yönetimi içerik analizi ile ilgili bir araştırmanın analizi yapılmıştır. Öncelikle araştırmanın konusu, evreni ve örneklem grubu, amacı, değişkenleri, yöntemi, veri derleme tekniği, mülakat sorularının oluşturulması, hipotezleri, sınırları ve araştırmada karşılaşılan zorluklardan bahsedilmiştir. Sonrasında özel sektörde faaliyet gösterip KALDER üyesi olup bünyesinde insan kaynakları departmanı bulunan işletmelerle gerçekleştirilen araştırmanın analizinde demografik bilgiler ortaya konulup mülakat sorularına verilen cevaplar Maxqda analiz programıyla kategorize edilerek tek tek değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları göstermiştir ki özel sektörde faaliyet gösterip Kalder üyesi olup bünyesinde insan kaynakları departmanı bulunan işletmelerin mülakat sorularını cevaplandıran insan kaynakları müdürlerinin veya sorumlularının % 95'i toplam kalite yönetimini şirketlerinde uyguladıklarını ifade etmişlerdir. % 5'i yani 1 şirket özel sektörde faaliyet gösterip Kalder üyesi olup bünyesinde insan kaynakları departmanı bulunmasına rağmen toplam kalite yönetimini şirketlerinde uygulamadıklarını ifade edip keşke uygulayabilsek şeklinde cevap vermişlerdir. Kalder'e ISO ile ilgili bir belge alabilmek için kayıt yaptırdıklarını ifade etmişlerdir. Anahtar
Özet (Çeviri)
Total quality management is one of the applications that modern enterprises apply in their businesses in order to compete with their competitors. Total quality management has become very important for modern enterprises. In the first part, the basic features of human resources and total quality management are discussed. In the second part, human resources management and total quality management relations are discussed. In the third chapter, the analysis of a research on human resources management content analysis was conducted in term of total quality management in KALDER member enterprises. Firstly the subject of the research, the universe and the sample group, purpose, variables, method, data collection technique, the creation of interview questions, hypotheses, boundaries and the difficulties encountered in the research were mentioned. In the analysis of the research which was carried out in the private sector and the members of Kalder and have human resources department, demographic information was presented and the answers to the interview questions were categorized in Maxqda analysis program. The results of the analysis showed that 95 % of the human resources managers or responsible persons who are members of Kalder and in the private sector who answer the interview questions of the enterprises which have human resource department within the body, apply total quality management in their companies. 5 % that a company operating in the private sector and Kalder member of the human resources department despite the presence of the total quality management companies do not apply in the expression they wish to apply if they could apply. They stated that they had registered to obtain a certificate for ISO.