2005 yılı sonrası Türkiye sinema endüstrisi üzerine bir odak grup çalışması
A focus group study on the Turkish cinema industry after 2005
- Tez No: 593611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ÇAKICI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Filmlerin üretim aşamasında yapım, dağıtım ve gösterim olmak üzere üç temel aşama vardır ve bu aşamaların her birisi kendi içinde de birçok sürece sahip olup, her bir süreç film endüstrisi için oldukça önemlidir. 2005 senesinden itibaren bu aşamaların Türkiye'de ne şekilde ilerlediği, konu ile ilgili ne tür araştırmaların yapıldığı, yabancı filmlerin Türk sinema endüstrisini ne şekilde etkilediğini, üretilen yerli filmlerin vizyonda yabancı filmlerden daha çok izlenmesinin sebeplerini sektörde çalışmakta olan kişilere odak grup yöntemiyle yöneltilen sorularla açıklamaya çalışmak bu çalışmanın temel amacıdır.
Özet (Çeviri)
There are three main stages in the production process of films; production, distribution and screening. Each of which has many processes in itself and each process is very important for the film industry. Main purpose of this study is trying to explain how do this stages make progress since 2005 in Turkey, what kind of researches done on this subject, how do foreign films affect the Turkish cinema industry, the reasons why the domestic films produced are watched more than the foreign films, with questions posed by focus group method to people who are working in the sector.