İki-altı yaş grubu çocukların anne sütü alma düzeylerine göre enfeksiyon hastalıkları görülme sıklığının ve besin tüketim düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of infectious diseases and nutrition consumption levels of two-six age group children according to the levels of breast milk intake
  1. Tez No: 593612
  2. Yazar: GÖKÇEN ÖZÜPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma, iki-altı yaş grubu çocukların anne sütü alım düzeylerine göre enfeksiyon hastalıkları görülme sıklığının ve besin tüketim düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Kasım 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında, İstanbul'un Şişli ilçesinde iki anaokulunda bulunan, iki-altı yaş grubu 131 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri, altı bölümden oluşan anket formundan elde edilmiştir. Anketin birinci bölümünde çocuğa ait, ikinci bölümünde ise aileye ait genel bilgiler bulunmaktadır. Üçüncü bölümde çocuğun sağlık durumu ve kullandığı ilaçlar sorgulanmış, dördüncü bölümde beslenme alışkanlıkları incelenmiştir. Anketin beşinci bölümü çocuğun besin tüketim sıklığını belirlemeye yöneliktir. Anketin altıncı bölümünde ise, annelerin enfeksiyon hastalıkları ve hijyen konusundaki davranışlarını saptamaya yönelik ölçek kullanılmıştır. Ayrıca çalışmada, bir gün hafta içi, bir gün hafta sonu olmak üzere birbirini takip eden iki günlük besin tüketim kaydı da bulunmaktadır. Besin tüketimlerinin analizi için Beslenme Bilgi Sistemleri Paket Programı (BEBİS), elde edilen verilerin istatistiksel analizi için ise SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Analiz sonucunda, çocukların %46,6'sının erkek, %53,4'ünün kız olduğu görülmüş olup, antropometrik ölçüm değerlerinden beden kütle indeksinin, en yüksek %22,1 oranı ile 50-75. persentil arasında olduğu belirlenmiştir. Çocukların %11,5'i altı ay, %47,3'ü ise 7-24 ay anne sütü almıştır. Solunum yolu enfeksiyonları çocukların %79,4'ünde, kulak burun boğaz enfeksiyonları %81,7'sinde, üriner sistem enfeksiyonları %15,3'ünde, mide-bağırsak enfeksiyonları %29,8'inde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the incidence of infectious diseases according to the breast milk intake levels of children aged two to six years and the levels of nutrient consumption. Between November 2018 and February 2019, 131 children aged two to six years in two kindergartens in Şişli were included in the study. The data of the study were obtained from a six-part questionnaire. In the first part of the questionnaire, general information about the child and in the second part of the family are given. In the third chapter, the health status of the child and the drugs used were questioned and in the fourth chapter, eating habits are examined. The fifth part of the survey aims to determine the frequency of food consumption of the child. In the sixth part of the questionnaire, a scale was used to determine the behaviors of mothers about infectious diseases and hygiene. In addition, there are two consecutive daily food consumption records including one day on weekdays and one day on weekends. Nutritional Information Systems Package Program (BEBIS) was used for the analysis of food consumption and SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program was used for statistical analysis. As a result of the analysis, 46.6% of the children included in the study were male and 53.4% were female. The body mass index, which is one of the anthropometric measurement values, was between 50 and 75 percentile with the highest rate of %22,1. 11,5% of the children were breastfed for six months and 47,3% for 7-24 months. Respiratory tract infections were seen in 79.4% of children, otitis infections in 81.7%, urinary tract infections in 15.3%, gastrointestinal infections in 29.8%.