Okul öncesi öğretmenlerinin özel gereksinimli olan ve olmayan öğrencilerinin problem davranışlarına ilişkin değerlendirmeleri
Preschool teachers' evaluations of the problem behaviors of students with and without special needs
  1. Tez No: 593617
  2. Yazar: BÜŞRA KOSKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DOLUNAY SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin, kaynaştırma öğrencisi ve akranlarının problem davranışlarına (PD) ilişkin, PD'yi anlama, önleme ve düzeltme stratejilerinde bir farklılık olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın katılımcıları, İzmir ili merkez ilçelerinde yer alan MEB'e bağlı 10 anaokulu ve anasınıfında çalışan toplamda 12 okul öncesi öğretmeni olmuştur. Araştırmada veriler;“Öğretmen Demografik Bilgi Formu”,“Yarı Yapılandırılmış Görüşme”,“Öğretmen Günlükleri”yoluyla toplanmıştır. Görüşme sırasında ses kaydı alınıp, sonrasında çevriyazıya dönüştürülmüştür. Elde edilen veriler nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırma deseni içerisinde, üçgenleme tekniğiyle analiz edilmiştir. Tümevarımsal olarak yazılan bulgular doğrultusunda; okul öncesi öğretmenlerinin PD ile baş etmede, sınıfında bulunan kaynaştırma öğrencilerine, diğer akranlarına oranla daha çok önyargı ile yaklaştıkları görülmüştür. Araştırmanın başka bir sonucu ise, öğretmenlerin PD'yi tanının doğal bir özelliği olarak görmeleri olmuştur. Katılımcıların PD ile baş etmede kullandıkları yöntemlerin, kaynaştırma öğrencisi ve akranlarına göre farklılıklar gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to determine if there are any differences in terms of understanding, preventing and fixing Problem Behaviour (PB) of preschool teachers, and coalescent students and their relatives. The attendees of this research include 12 preschool teachers who work in 10 kindergartens, which are regulated by the Ministry of Education of Turkey, in Izmir and its suburbs. Data in this research has been collected by“Teacher Demographic Information Form”,“Semi-Structured Meeting”and“Teacher Diaries”. All meetings are voice recorded and those voice recordings are dictated after the meeting. All collected data has been analyzed using the triangular method, which is a basic qualitative research design that is a kind of qualitative research method. According to our findings, which are retrieved through inductive research, we figured out that preschool teachers have more prejudice towards coalescent students compared to relatives of those students in terms of dealing with PB. Another finding of this research is the fact that teachers see PB as the quality of diagnosis. Techniques used by attendees for dealing with PB are different from techniques of coalescent students and their relatives.