Testis kanserli hastalarda plazma ve eritrosit lipid peroksidasyon düzeyleri
- Tez No: 59363
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Kasım 1995- Haziran 1997 yıllan arasında GATA Tıbbi Onkoloji B.D.'da testis kanseri tanısı almış 20 hasta ve sağlıklı 20 birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Testis kanserli grubun yaş ortalaması 24.8 ± 8.2, kontrol grubunun yaş ortalaması 28.3 ± 6.9'du. Testis kanserli olguların 4'ü Evre A, 10'u Evre B ve 6 'sı Evre C idi. Hastaların kanlan orşiektomiden sonra ve kemoterapiden önce 12 saatlik açlıktan sonra çalışıldı. Testis kanserli olgularda plazma lipid peroksidasyon değerleri ortalaması 14.51 + 5.36, eritrosit lipid peroksidasyon değerlerinin ortalaması 9.30 ± 2.06 olarak saptandı. Kontrol grubunda plazma lipid peroksidasyon değerlerinin ortalaması 10.07 + 1.82, eritrosit lipid peroksidasyon değerlerinin ortalaması 6.18 + 1.68 olarak saptandı. Plazma ve eritrosit lipid peroksidasyon değerleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek olarak bulundu. Bu değerler ile serum glikoz, trigüserit ve kolesterol düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Tümör belirteçleri ile plazma lipid peroksidasyonu ve eritrosit lipid peroksidasyonu arasında da anlamlı bir ilişki saptanmadı. Bu sonuçlarla lipid peroksidasyonu testis kanserlerinin patogenezinde rol oynadığı söylenebilir. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Twenty patients with testicular cancer ( mean age 24.8 ± 8.2) who were initially diagnosed at Gülhane School of Medicine, Department of Medical Oncology between November 1995 and June 1997, and twenty healthy control (mean age 28.3 + 6.9) are assigned into the study. Four patients had Stage A, 10 patients had Stage B and the rest had Stage C disease. Blood samples were collected following 12 hours of fast after orchiectomy and prior to chemotherapy. Mean plasma and erythrocyte lipid peroxidation levels in the patient group were 14.51 ± 5.36 and 9.30 ± 2.06, respectively. Corresponding levels in the control group were 10.07 ± 1.82 and 6.18 + 1.68, respectively. Both plasma and erythrocyte lipid peroxidation levels in the patient group were significantly higher than those in the control subjects. However, no correlation was found between lipid peroxidation levels and serum levels of glucose, triglyceride and cholesterol. Furthermore, no correlation was found between various tumor markers and plasma and erythrocyte lipid peroxidation levels. These results may suggest a potential role of lipid peroxidation in the pathogenesis of testicular cancer. 31