Avrupa Birliği'nin üçüncü ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmaları ve Türkiye'ye etkileri
European Union's free trade agreement wi̇th thi̇rd countries and the effects to Turkey
- Tez No: 593624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN KEREM GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Avrupa Birliği, birçok ülke ile ticaret anlaşması imzalama yoluyla ilişkiler kurmaktadır. Türkiye, AB üyesi olmamasına rağmen Gümrük Birliği nedeniyle AB'nin üçüncü ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarından etkilenmektedir. Bu bağlamda hazırlanan söz konusu tezin ilk bölümde Serbest Ticaret Anlaşması'nın ne olduğu ve neden yapıldığına ilişkin bilgi verilerek Avrupa Birliği'nin üçüncü ülkelerle kurduğu ticari ilişkilerin genel içeriğine değinilecektir. Bu kapsamda AB'nin ticari ilişkilerinin kurucu anlaşmalardaki hukuki dayanaklarına (Paris Anlaşması, Roma Anlaşması, Maastricht Anlaşması, Amsterdam Anlaşması, Nice Anlaşması, Lizbon Anlaşması) yer verilecektir. İkinci bölümde ise serbest ticaret anlaşmaları bağlamında Avrupa Birliği – üçüncü ülke ilişkileri incelenecek. Serbest ticaret anlaşmalarının AB için önemiyle başlayacak olan bölümde AB'nin STA kapsamında müzakere yürüttüğü ülkeler ''sonuçlanan'' ve ''hala müzakere sürecinde olanlar'' olarak iki kısımda incelenecektir. Son bölüm, Türkiye'nin AB süreciyle başlayacak ve STA sebebiyle oluşacak ekonomik ve politik beklentiler ile devam edecektir. Ek olarak AB ve ABD'nin taraf olduğu TTIP'nin Türk ekonomisine etkisine yer verilecektir. Türkiye'nin imzaladığı STA'lar değerlendirilecek ve Avrupa Birliği tarafında gerçekleştirilen Serbest Ticaret Anlaşmaları'nın Türkiye'ye etkileriyle bölüm tamamlanacaktır. Eleştirel kaynak taramasının akabinde resmi kaynaklardan alınan verilerle tablolar oluşturulacak ve toplanan veriler üzerinden hipotetik analizler çerçevesinde değerlendirmeler yapılacaktır. Yapılan çalışma, Gümrük Birliği nedeniyle Avrupa Birliği'nin üçüncü ülkelerle yapmış olduğu Serbest Ticaret Anlaşmaları'ndan Türkiye'nin olumsuz yönde etkilendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Union establishes ralations with many countries through signing trade agreements. Although Turkey is not an EU member, the Costum Union is affected by the free agreements signed by the EU with third countries. In this context, the first part of this thesis will give information about what is STA and why it is done and the general content of the European Union's trade relations with third countries. In this context, the legal basis of the EU's commercial relations in the founding treaties (Treaty of Paris, Treaty of Rome, Maastricht Treaty, Amsterdam Agreement, Nice Agreement, Lisbon Agreement) will be included. In the second part, the relations between European Union and third countries will be examined in the context of free trade agreements. In the section that will begin with the importance of free trade agreements for the EU, the countries where the EU negotiates on the STA will be examined in two parts, which are still in the negotiation process. The final chapter will begin with Turkey's EU process will continue and STA will occur due to economic and political expectations. In addition, the impact of the TTIP, planned to be realized between the European Union and the United States, on the Turkish economy will be included. Turkey has signed FTAs with the European Union will be evaluated and held in side section will be completed by the effects of the FTA with Turkey. Following the critical literature review, tables will be formed with the data obtained from official sources and evaluations will be made on the collected data within the framework of hypothetical analysis. The studies, because the European Union's Customs Union with third countries that have been negatively affected by Turkey's Free Trade Agreements that reveals.