Gümrük Birliği revize edilmeli mi?
Do Custom Union need to revise?
  1. Tez No: 235970
  2. Yazar: MELDA OY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ AKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma öncelikle, Gümrük Birliği müzakereleri sürecinde Türkiye ekonomisine etkileri ve bunların ticaret ve endüstri sektörlerinde yansımalarını konu almaktadır. Avrupa Birliği üyeliği için temel taşlarından birini oluşturan Gümrük Birliği Türkiye'nin durumunu, bugün ve bugünden sonraki olumlu ya da olumsuz etkilerini detaylı şekilde anlatmaktadır.İlk bölümde; Türkiye, Avrupa Birliği İlişkileri ve Gümrük Birliği ile geçmiş ilişkileri ve burada Türkiye'nin durumu anlatılmaktadır.İkinci bölümde ise Gümrük Birliğinin Türkiye ekonomisi, hukuku ve politikası üzerinde genel etkileri ve sanayi ve sektörel etkileri incelenmektedir.Üçüncü bölümde ise Gümrük Birliğinin sağladıklarıyla beraber Türkiye'nin Avrupa Birliği tam üyelik müzakerelerinin başlaması ve Gümrük Birliğinin geleceği anlatılmaktadır.Bu çalışmamda, malların serbest dolaşımı Gümrük Birliği sınırları içinde, Türkiye bir gelişim içine girmiştir. Türkiye ticarette, ekonomide ve iş işleyişlerinin kalitesinde çok büyük gelişmeler göstermiş Avrupa standartlarına ulaşmıştır. Gümrük Birliği ile elde edilen bütün bu önemli gelişme süreçlerinden geçip Avrupa Birliğine tam üye olmadığımızdan dolayı ve Gümrük Birliğinin 3. ülkelerle yaptığı anlaşmalarla Türkiye zararlarını görmeye başlayacaktır. Gümrük Birliğinin yeni anlaşmaları ile birlikte Türkiye için artık yeniden revize edilmesi gerekmektedir. Gümrük Birliği esasında ortak bir ticaret politikasını içermektedir. Ortak ticaret politikasında da yer almak için ise; ortak karar alma süreçlerinde yer almak, ortak hukuk sisteminin bir parçası olmak ve ortak bütçeye doğrudan aktaran ve yararlanan olarak katılmak gerekmektedir. Türkiye Avrupa Birliğine tam üye olmadığı için bu `ortak' sürecin dışındadır. Bu durum da Türkiye-AB arasındaki ilişkinin gerçek anlamda bir Gümrük Birliği değil; kendine özgü bir süreç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to clarify the major debates on the Custom Union, and to discuss the impacts of it on the Turkish Economy, specifically on the foreign trade and industrial sectors. In doing this, the paper tries to show all the perspectives of the Custom Union up until now and henceforth of advantages or disadvantages to Turkey?s position at European Union.In the following chapters after Preface and Introduction,In Chapter 1, this dissertation emphasizes the history of the relations between Turkey and the EU through the Custom Union, and its role in Turkish integration process.In Chapter 2, the impacts of the Custom Union on Turkish Law, Politics, and Economy are discussed through current legislations and their implementation, foreign trade and various industrial sectors linked to the EU.Chapter 3 discusses the role of the Custom Union in the Turkey-EU relations after Turkey has received the official candidacy for full membership. A special emphasis is given to beginning of negotiations.This work argues that with the Custom Union-goods can travel between the two entitieswithout any customs restrictions- Turkey had the biggest step forward to full membership to European Union, and after it came into effect, Turkey had great improvements nearly in all sectors of trade, in economically and qualified of business. This dissertation, yet, elucidates the ascertainment of the facts of Turkey after the third parties agreement signed with the other countries by European Union within the provisions of the Custom Union, and hence, the paper concludes that after the third parties agreements Custom Union has to be reorganized. On a contractual basis to be in a Custom Union needs; to take common decisions, to go along with the common law, system and to be in control of common budget. Technically, without a full membership of European Union Turkey is out that common process.