Towards a net-zero energy house adapting vernacular and passive techniques in Jeddah city
Cidde kentinde yöresel ve pasif teknikleri uyarlayan sıfır enerjili konuta doğru
  1. Tez No: 593668
  2. Yazar: GHAYDA ABDULKARIM T. NYAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Enerji kaynağı olarak çoğunlukla petrole bağımlı olan Suudi Arabistan'daki yüksek enerji tüketim oranları endişe verici düzeylere ulaşmıştır. Petrol, yenilenemez ve kirletici bir kaynak olduğundan ülkede yüksek enerji tüketimini azaltacak ve yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye sokacak çözümler üretilmelidir. İnşaat sektörünün ülkenin en çok enerji tüketen sektörü olması gerçeği ve özelikle de konut binalarının yaygın olması sebebiyle bu yapıların enerji performansının arttırılması öncelikli bir hedeftir. Bu çalışmanın amacı, Suudi Arabistan'daki konut binalarının enerji performansını değerlendirmek ve arttırmaktır. Bu amaçla konut binalarının yüksek enerji tüketimini ve CO2 emisyonunu azaltacak, Pasif Ev standartlarını ve Cidde'nin yerel mimarisinden uygun doğal havalandırma çözümlerini uyarlayacak sıfır enerjili prototip bir ev tasarlanmıştır. Çalışmada, DesignBuilder programından elde edilen enerji simülasyonu analizine dayanarak, Suudi Arabistan'ın batısındaki Cidde kentinde çağdaş ortalama bir Suudi evinin mevcut durumu ile Pasif Ev prensipleri ile yerel mimariden gelen pasif tekniklerin uygulanmasından sonraki enerji performansı sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak çalışmada, yıllık enerji tüketiminde %66.80 azalma sağlayan Pasif Ev Standardı ve yerel teknikleri birleştirerek potansiyel bir sıfır enerjili prototip ev elde edilmiş, kalan enerji talebini karşılamak için çatıya yerleştirilecek güneş paneller önerilmiştir. Gelecekteki çalışmalar için ise Suudi Arabistan'da inşa edilecek sıfır enerjili evlerin yapım maliyetlerinin araştırılmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The high energy consumption rates in Saudi Arabia are alarming and as a country that depends mostly on oil as a source of energy, which is a non-renewable and a pollutant source, solutions must be found to reduce the high consumption and to start shifting to the use of renewable energy resources. The fact that the major consumption in the country comes from the building sector and predominantly from the residential buildings, makes enhancing the houses' energy performance a priority target. The purpose of this study is to evaluate and enhance the residential buildings' energy performance in Saudi Arabia, to reduce the high energy consumption and the CO2 emissions, by achieving a net-zero energy prototype house adapting the Passive House standards for hot climate and suitable natural ventilation solutions from the vernacular architecture of Jeddah. Based on energy simulation analysis obtained from DesignBuilder software tool, this study compares the energy performance results of an average contemporary Saudi house in Jeddah city, west of Saudi Arabia, before and after applying the Passive House principles and passive techniques from the vernacular architecture. This study proposes a potential net-zero energy prototype house that achieves a 66.80% reduction in annual energy consumption through combining the Passive House Standard and the vernacular techniques, along with on-roof solar panels that cover up the remaining energy demand. Future studies can investigate the cost of constructing net-zero energy houses in Saudi Arabia.