Genelleştirilmiş dizisel süreklilik üzerine bir çalışma
A Study on generalized sequential continuity
- Tez No: 593669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNÇAR ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
𝑋 birinci sayılabilirlik aksiyomunu sağlayan bir Hausdorff topolojik grup olsun. 𝑋 kümesindeki bir dizinin limiti, 𝑋 deki bütün yakınsak diziler kümesinden 𝑋 kümesine lim ile belirtilen bir fonksiyon tanımlar. Bu kavram, Connor ve Grosse Erdmann tarafından tüm gerçek dizilerin vektör uzayının lineer bir alt uzayında tanımlanan keyfi bir lineer fonksiyonel 𝐺 ile değiştirdi. Son zamanlarda Çakallı, bu kavramı topolojik grup ortamına genişletmiş ve 𝐺−dizisel kompaktlık, 𝐺−dizisel süreklilik ve dizisel irtibatlılık kavramlarını ortaya koymuştur. Fakat bu genişletme işlemi sırasında tanımlanan 𝐺−dizisel süreklilik kavramı sadece 𝑋 kümesinden yine kendisi üzerine tanımlı fonksiyonlar için verilmiştir. Bu tez çalışmasında birinci sayılabilirlik aksiyomunu sağlayan Hausdorff topolojik gruplarda 𝐺−𝐻−dizisel süreklilik kavramı tanımlanmış ve bu kavram hakkında ayrıntılı bir araştırma yapılmıştır. Beşinci bölümde, tezde elde edilen sonuçlar tartışılıp yapılabilecek yeni çalışmalar için bazı öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Let 𝑋 be a Hausdorff topological group which satisfies the first countability axiom. The limit of a sequence in 𝑋 defines a function denoted by lim from the set of all convergent sequences in 𝑋 to 𝑋. This notion has been modified by Connor and Grosse-Erdmann for real functions by replacing lim with an arbitrary linear functional 𝐺 defined on a linear subspace of the vector space of all real sequences. Recently, Çakallı has extended this concept to the topological group setting and introduced the concepts of 𝐺−sequential compactness, 𝐺−sequential continuity and sequential connectedness. However, during this extension process, the concept of 𝐺−sequential continuity is given only for the functions defined on a set 𝑋 to itself. In this thesis study we introduce and give a further investigation of 𝐺−𝐻−sequential continuity in topological groups which satisfy the first countability axiom. In the fifth chapter, the results obtained in the thesis are discussed and some suggestions are given for new studies.