Konut binalarının net sıfır enerji yaklaşımı ile mimari tasarım ve uygulama potansiyelinin değerlendirilmesi: Soğuk iklim bölgesi
Assessing the architectural design and implementation potential of residential buildings with net zero energy approach: Cold climate region
  1. Tez No: 924181
  2. Yazar: HİKMET ALİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
COVID-19 pandemisiyle birlikte konutlar, barınma işlevinin yanı sıra çalışma, üretme, kişisel gelişim sağlama gibi faaliyetlerin de dahil olduğu, çok daha uzun zamanların geçirildiği çok yönlü bir işleve sahip olmuştur. Bu durum konut hayatının sürekliliğinin sağlanmasına yönelik ihtiyaç duyulan enerji miktarının da artmasına sebep olmuştur. Ekosistemin zarar görmeye başlaması ve bu zararın insan yaşamı için tehdit oluşturması sebebiyle tüm dünyada çevre ile ilgili çalışmalar hızlanmıştır. Bu bağlamda, Avrupa Birliği'nde, 2002 yılında“Binalarda Enerji Performansı Direktifi”(EPBD), 2010 yılında ise revize direktif (EPBD-Recast) yürürlüğe girmiştir. Revize direktif kapsamında“yaklaşık sıfır enerjili bina”ve“net sıfır enerjili bina”kavramları ortaya konulmuştur. Revize direktif ile tüm Avrupa ülkelerinde binalarda enerji verimliliği seviyelerinin hesaplaması zorunlu kılınmıştır. Bu hesaplamaların, Avrupa Komisyonunun 2012 yılında yayınlamış olduğu yönetmelikte belirtilen çerçeve yöntem baz alınarak geliştirilen ulusal yöntemlerle yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda problemlerin çözümüne yönelik olarak konutların enerji performansını etkileyen parametreler ile tasarım değişkenleri dikkate alınarak geliştirilecek NSEB (Net Sıfır Enerjili Bina) çözümlerinin Türkiye'de hâkim olan iklim bölgeleri özelinde konut üretimlerinde kullanılma koşullarının ve yöntemlerinin araştırılması ve NSEB'e doğru optimum konut tasarım yaklaşımının geliştirilmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'de hâkim olan beş iklim bölgesinin her biri için pasif tasarım kriterleri, pasif sistemler, aktif sistemler ve elektrik enerjisi üreten sistemlerini içeren tasarım karar adımları oluşturularak, konut yapıları için NSEB standartlarına ulaşabilmek amacıyla bir tasarım kılavuzu hazırlanmıştır. Çalışmanın son aşamasında elde edilen tasarım kılavuzu kullanılarak soğuk iklim bölgesinde bulunan Sivas ilinde bir konut binası tasarımı yapılmıştır. Elde edilen konut tasarımının enerji verimli iyileştirme çalışması yapılmış ve DesignBuilder programı aracılığıyla simüle edilerek enerji tüketim- üretim analiz sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the COVID-19 pandemic, residences have gained a multifaceted function, including activities such as working, producing, and personal development, in addition to their sheltering function, where much longer periods of time are spent. This has also caused the amount of energy needed to ensure the continuity of residential life to increase. Environmental studies have accelerated all over the world due to the damage to the ecosystem and the threat this damage poses to human life. In this context, the“Energy Performance of Buildings Directive”(EPBD) came into force in the European Union in 2002, and the revised directive (EPBD-Recast) in 2010. The concepts of“nearly zero energy building”and“net zero energy building”were introduced within the scope of the revised directive. The calculation of energy efficiency levels in buildings has become mandatory in all European countries with the revised directive. These calculations must be made with national methods developed based on the framework method specified in the regulation published by the European Commission in 2012. In this context, the aim of this study is to investigate the conditions and methods of using NSEB (Net Zero Energy Building) solutions, which will be developed by considering the parameters and design variables affecting the energy performance of the houses, in housing productions in Turkey and to develop an optimum housing design approach towards NSEB. In this context, a design guide was prepared in order to reach NSEB standards for residential buildings by creating design decision steps including passive design criteria, passive systems, active systems and electrical energy generating systems for each of the five climate regions dominant in Turkey. In the last stage of the study, a residential building design was made in Sivas province, which is located in a cold climate region, using the design guide obtained. Energy efficiency improvement study of the obtained residential design was carried out and the energy consumption-production analysis results were evaluated by simulating it through the DesignBuilder program.