Belediyelerin idari yaptırımlarının hukuksal analizi
Legal analysis of administrative implements of municipalities
  1. Tez No: 593670
  2. Yazar: SERHAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK HAMZA ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler ve Kent Politikaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Belediyelerin idari yaptırımları, toplumun tamamına yakınını ilgilendirmekte olup; toplumsal barışın devamı hususunda hayati bir fonksiyona sahiptir. Bu yaptırımların belediyeler ve diğer yerel yönetimler tarafından, hukuk güvenliği ilkesi çerçevesinde uygulanması ve yasal sınırların dışına çıkılmaması, toplumsal barış anlamında beklenilen faydayı sağlayacaktır. Çalışmamızda yaptırım ve idari yaptırım kavramları sosyal açıdan ele alınmış, benzer kavramlarla karşılaştırılması yapılarak, idari yaptırıma hakim olan ilkeler ele alınmıştır. Ayrıca, idari yaptırım türleri, belediyelerin kolluk gücü olan zabıta konusuna değinilmiştir. Belediyelerin idari yaptırımları, Kabahatler Kanunu ve İmar Kanunu açısından değerlendirilmiş olup; uygulamadan örnekler verilerek, mahkeme kararları ile desteklenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde; belediyelerin idari yaptırımlarının yargı dışında ve yargısal denetimi ele alınarak, denetim yolları karşılaştırılmak suretiyle, hangisinin daha etkin denetim aracı olduğu konusunda analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Administrative sanctions of municipalities concern almost all of the society; it has a vital function in maintaining social peace. Implementation of these sanctions by municipalities and other local authorities within the framework of the principle of legal security and not exceeding the legal limits will provide the expected benefit in terms of social peace. In this study, the concepts of sanction and administrative sanction are discussed from a social perspective, and the principles that govern the administrative sanction are discussed by comparing them with similar concepts. In addition, the types of administrative sanctions and the subject of constabulary which is the force of the municipality. Administrative sanctions of municipalities have been evaluated in terms of Misdemeanor Law and Zoning Law; examples were given and supported by court decisions. In the last part of our study; The administrative sanctions of the municipalities were examined outside the judiciary and judicial supervision, and the ways of inspection were compared and analyzes were made to determine which one is the most effective audit tool.